Článek
Soud rozhodl, že Liovy zločiny byly extrémně závažné kvůli mimořádně vysokým částkám peněz, které zpronevěřil nebo obdržel jako úplatek. Dále uvedl, že jejich „společenský dopad byl mimořádně odporný“.
Bývalý úředník se sice proti rozhodnutí pokusil odvolat, letos v srpnu mu ale Nejvyšší lidový soud trest smrti potvrdil a v úterý jej úřady vykonaly, píše britský server.
Li Ťien-pching byl bývalým tajemníkem pro hospodářský a technologický rozvoj komunistické strany autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a podle obžaloby měl během svého působení v úřadu zpronevěřit tři miliardy jüanů.
China on Tuesday executed Li Jianping, a former official in north China's Inner Mongolia Autonomous Region, after convicting him of corruption, bribery, misappropriation of public funds, and collusion with a criminal syndicate. pic.twitter.com/KamTqeFVan
— People's Daily, China (@PDChina) December 17, 2024
Jedná se o poslední případ rozsáhlé kampaně proti korupci, kterou čínský diktátor Si Ťin-pching zahájil při nástupu k moci v březnu 2013. Jeho odpůrci se ovšem domnívají, že se jedná o čistky mezi jeho politickými soupeři.
Čínská Komunistická strana se v posledních dvou letech zbavila dvou exministrů obrany, kteří byli taktéž obviněni z korupce. To vyvolalo obavy ohledně připravenosti armády na případnou válku, míní server Independent.
Čína sice oficiálně počty trestů smrti nesděluje, skupiny na ochranu lidských práv, včetně například Amnesty International, ale odhadují, že země každoročně popraví tisíce lidí.