Článek
„Nepřijmeme takový plán na hledání původu, který v některých aspektech nebere zřetel na zdravý rozum a popírá vědu,” řekl novinářům Ceng I-sin z čínské Národní zdravotní komise (NHC), kterého citovala agentura Reuters. Dodal, že když poprvé četl plán WHO, zaskočilo ho, že je v něm uvedena i hypotéza, že únik viru zavinilo čínské porušení laboratorních protokolů během výzkumu.
„Doufáme, že WHO vážně posoudí návrhy čínských expertů, bude ke zkoumání původu viru způsobujícího nemoc covid-19 přistupovat jako k vědecké záležitosti a zbaví se politických vlivů,” dodal Ceng.
Teorie o úniku viru z laboratoře? To ani nezkoušejte, varuje Peking WHO
Chtěli vyšetřovat ve wuchanské laboratoři
WHO tento měsíc navrhla druhou fázi studie původu koronaviru v Číně, zahrnující audity laboratoří a tržiště ve městě Wu-chan. Vyzvala přitom čínské úřady k otevřenosti.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v této souvislosti uznal, že bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře. „Žádáme Čínu, aby byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali,” dodal Ghebreyesus.
WHO otočila. Únik viru z wuchanské laboratoře nevylučuje
Na původu koronaviru se zatím odborníci neshodli. Většina vědců se domnívá, že se vyvinul u netopýrů; ale jak se přenesl na člověka, a jestli to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, anebo nějakým jiným způsobem, stále není jasné. První případy nákazy se objevily ve městě Wu-chan v centrální části Číny v prosinci 2019.