Článek
Tanker Huihai Pacific měl podle agentury Bloomberg dorazit do přístavu Tung-ťia-kchou v čínské provincii Šan-tung ve středu a vyložit tam bezmála 770 000 barelů naložených v ruském tichomořském přístavu Kozmino. Místo toho ale o víkendu změnil kurz a nyní stojí i s nákladem na moři.
Další tanker, Mermar, opustil Kozmino 5. ledna s více než 755 000 barely ruské ropy a tento týden měl připlout do terminálu Jen-tchaj. Místo toho ale nyní čeká u pobřeží.
Stejný osud potkal také tanker Olia naložený 7. ledna téměř 709 000 barely, rovněž směřující do Jen-tchaj. Místo toho nyní „parkuje“ poblíž čínských břehu ve Žlutém moři.
Tankery se nevykládají už od pátku, kdy Spojené státy zveřejnily nejnovější balíček sankcí proti ruskému energetickému sektoru. Společnost Shandong Port Group Co., která provozuje několik přístavů na východě Číny, totiž vzápětí vyzvala terminály, aby přestaly umožňovat sankcionovaným ropným tankerům přistávat nebo vykládat náklad.
Sankce postihují tankery i pojišťovny
Nejnovější americké sankce postihnou firmy Gazpromněfť, Surgutněfťgaz a také více než 180 lodí, z nichž velká část patří k ruské „stínové“ flotile tankerů, která po světě rozváží ruskou ropu a tím pomáhá Moskvě obcházet dosavadní západní sankce.
Kromě toho Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí uvalil sankce na ruské poskytovatele pojištění lodí Ingosstrach a AlfaStrachovanie. Bez pojištění se neobejde ani „stínová“ flotila a o možnost pojistit se u západních společností přišli Rusové už dávno.
Sankce na tankery s ruskou ropou. Bidenův poslední balíček má být velmi rozsáhlý
Administrativa končícího amerického prezidenta Joea Bidena v poslední době stupňuje kroky na podporu Ukrajiny ve snaze dostat ji po letech obrany proti ruské agresi do co nejlepší situace. Plány nastupujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa ohledně podpory Ukrajiny jsou velmi nejasné, zvolený prezident opakovaně dává najevo výhrady vůči dosavadní míře americké pomoci Kyjevu.
Přísnějším sankcím na vývoz ruské ropy se dosud Bidenova administrativa vyhýbala kvůli obavě z růstu cen, což by zasáhlo i západní ekonomiky. Riziko představovala i skutečnost, že ruskou ropu nakupují mimo jiných Čína a Indie.