Článek
„Čínské ministerstvo zahraničních věci informovalo velvyslanectví Spojených států v Číně o svém rozhodnutí vzít zpět souhlas se zřízením a činností generálního konzulátu Spojených států v Čcheng-tu," uvedla čínská diplomacie v prohlášení. Zrušení konzulátu v metropoli provincie S'-čchuan je podle Pekingu "legitimní a nutnou reakcí na nerozumné jednání USA".
Čínská vláda už dříve zrušení konzulátu označila za provokaci a porušení mezinárodního práva. V pátek Spojené státy vyzvala k nápravě "chybného rozhodnutí".
Bílý dům nařídil ve středu do 72 hodin uzavřít čínský konzulát v nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se totiž podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví.
Prezident Donald Trump nevyloučil, že by se mohly po Houstonu uzavřít i čínské konzuláty i v dalších městech. Podle americkým médií by mohl být na řadě zastupitelský úřad v San Francisku, kde se podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ukrývá čínská vědkyně obviněná u kalifornského federálního soudu ze zatajení spojení s čínskou armádou.
Čínský konzulát v San Francisku ukryl čínskou vědkyni stíhanou v USA, tvrdí FBI
Spojené státy mají v pevninské Číně velvyslanectví v Pekingu a pět konzulátů: ve městech Šanghaj, Kuang-čou (Kanton), Šen-jang, Wu-chan a právě v Čcheng-tu. Další konzulát mají v Hongkongu.