Článek
„Nejvyšší čínský zákonodárný sbor odhlasoval jmenování Wanga I ministrem zahraničí. Čchin Kang byl z funkce odvolán,“ uvedla stroze čínská státní tisková agentura Sin-chua. Podle informací serveru Politico zůstane Čchin v roli státního poradce.
Wang se minulý týden setkal s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem a jednal i se současným šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. „Domnívám se, že se Čína snaží především vyhnout dalšímu ztrapnění z toho, že Wang I neustále vystupuje na těchto setkáních na úrovni ministrů zahraničí, aniž by měl příslušné tituly,“ uvedl politolog z Australské národní univerzity Sung Wen-tchi.
Čchin Kang přitom loni v prosinci nahradil ve funkci ministra zahraničí právě Wanga I. Na veřejnosti byl spatřen naposledy 25. června v Pekingu po návštěvě svého srílanského protějšku.
Čchin je přitom považován za důvěryhodného rádce prezidenta Si Ťin-pchinga. Jeho měsíční absence ve veřejném životě zavdala příčinu spekulacím o jeho stavu.
Analytik Phil Cunningham uvedl, že Čchin zmizel ze scény právě v době, kdy na ní zrovna být měl, a to kvůli jednáním s USA o lepších diplomatických vztazích. Zpochybnil, že by to bylo kvůli nemoci, a naznačil, že Čchin mohl ztratit „politickou přízeň“.
Spekulacím nahrává i dlouhodobé mlčení ze strany čínského ministerstva zahraničí o končícím ministrovi.
Měsíční absence Čchina navíc ostře kontrastovala s jeho dosavadním frenetickým pracovním tempem. Od nástupu na ministerský post se setkal s desítkami zahraničních představitelů, aby prosazoval zájmy Pekingu v rozděleném a válkou zasaženém světě.