Článek
Čína už mnohokrát prokázala, že se poroučet dešti naučila. Před sjezdy vysokých straníků vládnoucí komunistické strany už tradičně zařízuje blankytně modré nebe. Dosahuje toho z části dočasným odstavením fabrik a z části právě cloud seedingem.
Ten spočívá v tom, že jsou do nízkých vrstev atmosféry vypouštěny malé částečky (zpravidla jodidu stříbrného), na nichž kondenzuje vlhkost a začne pršet tam, kde je to žádoucí.
Jedná se o technologii, která je stará desítky let. Nikdy ale nebyla vyzkoušena nad tak velkým územím. A právě to část zahraničních odborníků znepokojuje, upozornila stanice CNN.
Indické obavy
Například zemědělství sousední Indie je závislé na monzunových deštích a tamní vláda má obavy, že by mohly čínské zásahy do počasí pravidelný cyklus narušit. Zděšení vyjádřili také badatelé z Tchajwanské národní univerzity.
Čínské ledovce tají šokujícím tempem
„Nedostatečná koordinace v úpravách počasí může vést ke krádežím deště mezi sousedícími regiony v rámci Číny i za jejími hranicemi. Zásahy navíc nepočítají s dostatečnými prověrkami rovnováhy v atmosféře, které by byly při implementaci takto kontroverzních projektů zapotřebí,“ cituje CNN ze závěrů studie tchajwanských vědců.
Zvýšení produkce až o 70 procent
Čína si ale z námitek vrásky nedělá. V příštích pěti letech hodlá zmiňovanou technologií uměle zasněžovat nebo zkrápět oblast o rozloze 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Nebude to levné. V letech 2012 až 2017 do příprav projektu investovala 1,34 miliardy dolarů. Další vysoké náklady si přirozeně vyžádá samotná realizace.
Planeta nám začíná být malá, říká biolog a paleoekolog Petr Pokorný
Komunističtí plánovači nicméně počítají s tím, že se investice vrátí v podobě zvýšené zemědělské produkce. Podle státní tiskové agentury Nová Čína loni modifikace počasí v pokusných oblastech provincie Sin-ťiang pomohly zvýšit zemědělskou produkci až o 70 procent.