Článek
Podle plánu by měli tito lidé dostat první dávku vakcíny do 15. ledna a druhou do 5. února, uvedl list South China Morning Post.
Cílem je omezit šíření nákazy v těchto skupinách i obecně během oslav čínského Nového roku. Obyvatelé ČLR v této době hodně cestují a navštěvují své rodiny.
Lékaři: Před očkováním není třeba test. Nakaženému vakcína neublíží
V Číně už dostal vakcíny milion lidí, i když žádná z očkovacích látek není ještě schválena pro plošné použití, ale jen pro nouzové užití. Používat se mohou dvě různé vakcíny od firmy Sinopharm a jedna od Sinovac Biotechu. V armádě se může používat i očkovací látka od CanSino Biologics.
Indie chce do srpna očkovat 300 milionů lidí
Také Indie plánuje zahájit očkování v lednu. I ona to bude dělat s vakcínami v nouzovém režimu. Dva výrobci očkovacích látek už požádali o souhlas s nouzovým použitím a šest dalších je v různých fázích klinických zkoušek. Podle očkovacího programu by do srpna mělo být očkováno na 300 milionů lidí.
V první vlně bude očkováno na deset milionů zdravotníků, po nich přijdou na řadu policisté, vojáci, lidé bojující v první linii s covidem-19 a zaměstnanci měst. Pak přijdou na řadu lidé nad padesát let věku a lidé mladší padesáti let s nemocemi, které zhoršují průběh covidu-19.
Země počítá, že očkování zvládne. V Indii i bez koronaviru probíhá největší očkovací program na světě, každoročně se tam očkuje 40 milionů novorozenců a matek proti 12 chorobám. Do očkování se má zapojit 154 000 z 223 000 sester. Očkovat budou moci i studenti posledního ročníku zdravotních škol. Počítá se, že se bude očkovat látkami, které snášejí přepravu a skladování při teplotách mezi dvěma až osmi stupni, tudíž nepůjde použít vakcíny od Pfizeru/BioNTechu a Moderny.
O schválení k nouzovému použití požádal Indický institut sér s látkou Covishield, která je vyvíjena ve spolupráci s britskou společností AstraZeneca. Dále o něj požádala společnost Bharat Biotech, která svou látku Covaxin vyvinula s Indickou radou pro medicínský výzkum (ICMR). Schvalovat by se mohl i ruský Sputnik V, látka ZyCov-Di vyvinutá firmou Zydus-Cadila z Ahmadabádu, vakcína vyvinutá první indickou soukromou společností na výrobu očkovacích látek Biological E z Hajdarábádu, která na ní spolupracovala s Massachusettským technologickým institutem, a další očkovací látka Indického institutu sér, tentokrát vyvíjená společně s Novavaxem. Šanci má i vakcína od společnosti Biotech z Bharátu, která se vstřikuje do nosu. Čtyři z osmi látek byly vyvinuty v Indii.