Hlavní obsah

Čína buduje u Pekingu nové velitelské středisko větší než Pentagon

Čínské ozbrojené síly stavějí na západě Pekingu ohromný komplex, které americké zpravodajské služby považují za velitelské středisko pro případ války. Je mnohem větší než Pentagon, napsal s odvoláním na americké představitele list The Financial Times.

Foto: Profimedia.cz

Si Ťin-pching v sídle Ústřední vojenské komise

Článek

Ze satelitních snímků je patrné, že staveniště ležící 30 km jihozápadně od Pekingu zabírá asi 600 hektarů. Je asi desetkrát větší než Pentagon. Ohromné jámy o velikosti celých domů zřejmě slouží pro vybudování bunkrů, kde by čínští vůdci a velitelé přežili i jadernou válku.

Podzemní infrastrukturu na ploše pěti kilometrů čtverečných buduje přes sto jeřábů. „Analýza záběrů naznačuje výstavbu několika podzemních zařízení propojených zřejmě podzemními průchody, jsou ale potřeba další data a informace k úplnému vyhodnocení stavby,“ řekl listu The Financial Times Renny Babiarz z analytické společnosti AllSource Analysis, který dříve působil v Národní geospaciální zpravodajské agentuře.

Horečná aktivita na staveništi je v protikladu se situací na jiných staveništích, kde měly vznikat byty, protože realitní sektor je v krizi. Staveniště se také neobjevilo na žádném seznamu nových developerských projektů a není ani zmiňováno na internetu, což naznačuje, že jde o vojenskou stavbu. Vojáci na ní vidět nejsou, ale přístup ke staveništi je možný jen přes kontrolní stanoviště. Strážní ale vstup odpírají. Cedule zakazují pořizovat fotografie a vypouštět drony.

Stavba ukazuje čínské ambice

„Jestliže se to potvrdí, tak tento nový vyspělý podzemní velitelský bunkr pro vojenské velení včetně prezidenta Siho, jenž stojí v čele Ústřední vojenské komise, naznačuje záměry Pekingu vybudovat nejen konvenční síly světové třídy, ale také významné kapacity pro vedení jaderné války,“ uvedl Dennis Wilder, který stál v čele analytického oddělení pro Čínu tajných služeb CIA.

Další bývalý příslušník amerických zpravodajských služeb, který měl na starosti Čínu, uvedl že Lidová osvobozenecká armáda sice má v centru Pekingu docela nové velitelské středisko, ale to není navrženo tak, aby mohlo sloužit jako zabezpečené velitelství v době války.

„Hlavní zabezpečené velitelské středisko je v Západních horách severozápadně od nově budovaného, ale bylo postavené před dekádami v době vrcholící studené vlky. Rozsah a zejména charakteristika podzemních staveb v novém zařízení naznačuje, že nahradí komplex v Západních horách jako hlavní válečné velitelství,“ uvedl příslušník.

Podle něj by mělo být lépe zajištěné proti amerických speciálním bombám určeným k ničení bunkrů i proti jaderným zbraní. Zřejmě bude mít i pokročilejší a lépe zabezpečené komunikační linky

Výstavba začala v polovině loňského roku. Probíhá v době, kdy čínská Lidová osvobozenecká armáda vyvíjí nové zbraně, jež by představila v roce 2027, kdy bude slavit sto let od svého vzniku. V té době má mít i dost sil k útoku na Tchaj-wan, jak to podle amerických zpravodajských sil nařídil prezident Si Ťin-pching.

Čína dodává Rusku suroviny pro výrobu mikročipů a infračervených senzorů

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám