Článek
Ze satelitních snímků je patrné, že staveniště ležící 30 km jihozápadně od Pekingu zabírá asi 600 hektarů. Je asi desetkrát větší než Pentagon. Ohromné jámy o velikosti celých domů zřejmě slouží pro vybudování bunkrů, kde by čínští vůdci a velitelé přežili i jadernou válku.
Podzemní infrastrukturu na ploše pěti kilometrů čtverečných buduje přes sto jeřábů. „Analýza záběrů naznačuje výstavbu několika podzemních zařízení propojených zřejmě podzemními průchody, jsou ale potřeba další data a informace k úplnému vyhodnocení stavby,“ řekl listu The Financial Times Renny Babiarz z analytické společnosti AllSource Analysis, který dříve působil v Národní geospaciální zpravodajské agentuře.
Horečná aktivita na staveništi je v protikladu se situací na jiných staveništích, kde měly vznikat byty, protože realitní sektor je v krizi. Staveniště se také neobjevilo na žádném seznamu nových developerských projektů a není ani zmiňováno na internetu, což naznačuje, že jde o vojenskou stavbu. Vojáci na ní vidět nejsou, ale přístup ke staveništi je možný jen přes kontrolní stanoviště. Strážní ale vstup odpírají. Cedule zakazují pořizovat fotografie a vypouštět drony.
Stavba ukazuje čínské ambice
„Jestliže se to potvrdí, tak tento nový vyspělý podzemní velitelský bunkr pro vojenské velení včetně prezidenta Siho, jenž stojí v čele Ústřední vojenské komise, naznačuje záměry Pekingu vybudovat nejen konvenční síly světové třídy, ale také významné kapacity pro vedení jaderné války,“ uvedl Dennis Wilder, který stál v čele analytického oddělení pro Čínu tajných služeb CIA.
Další bývalý příslušník amerických zpravodajských služeb, který měl na starosti Čínu, uvedl že Lidová osvobozenecká armáda sice má v centru Pekingu docela nové velitelské středisko, ale to není navrženo tak, aby mohlo sloužit jako zabezpečené velitelství v době války.
„Hlavní zabezpečené velitelské středisko je v Západních horách severozápadně od nově budovaného, ale bylo postavené před dekádami v době vrcholící studené vlky. Rozsah a zejména charakteristika podzemních staveb v novém zařízení naznačuje, že nahradí komplex v Západních horách jako hlavní válečné velitelství,“ uvedl příslušník.
Podle něj by mělo být lépe zajištěné proti amerických speciálním bombám určeným k ničení bunkrů i proti jaderným zbraní. Zřejmě bude mít i pokročilejší a lépe zabezpečené komunikační linky
Výstavba začala v polovině loňského roku. Probíhá v době, kdy čínská Lidová osvobozenecká armáda vyvíjí nové zbraně, jež by představila v roce 2027, kdy bude slavit sto let od svého vzniku. V té době má mít i dost sil k útoku na Tchaj-wan, jak to podle amerických zpravodajských sil nařídil prezident Si Ťin-pching.