Článek
Podle Dillí a Pekingu je odvelení vojáků „krokem vpřed, který vytváří příznivý předpoklad pro řešení dalších sporů ohledně hranice”. Čínští a indičtí vojáci ale zůstávají rozmístění na dalších úsecích 3500 kilometrů dlouhé hranice, jež vede z horského regionu Ladákh na severozápadě Indie až do indického státu Arunáčalpradéš na severovýchodě.
Indové a Číňané se opět porvali na hranicích
Armády obou zemí uvedly, že budou pokračovat v komunikaci, aby na sporném území došlo k stabilizaci situace. Po krvavé potyčce z června loňského roku Čína a Indie vyslaly do oblasti desetitisícové vojenské posily, dělostřelectvo a stíhačky. V září vzrostlo v oblasti napětí, když na sporné hranici padly první výstřely. To bylo porušení dosavadního pravidla, které se dodržovalo desítky let a podle nějž se při pohraničních střetech nemají používat střelné zbraně.
V pohraničním střetu s Čínou padlo dvacet indických vojáků, ani se nestřílelo
Spory o hranici vedou Indie a Čína bezmála šedesát let. Po válce z roku 1962 je vytyčení čínsko-indické hranice v mnoha oblastech nejasné. Čína si nárokuje asi 90.000 čtverečních kilometrů území indického státu Arunáčalpradéš. Indie naopak prohlašuje, že Čína od roku 1959 neoprávněně okupuje 38.000 kilometrů čtverečních indického území v oblasti Aksaičin.