Článek
Už na konci ledna Čína vydala zákaz obchodování s divokými zvířaty, aby se dále nešířil virus. Právě s rybím trhem ve Wu-chanu, kde se prodávalo i maso divokých zvířat (viděny tam byly lišky nebo hadi), jsou spojeny první případy epidemie Covid-19. Spekuluje se, že přenašeči jsou hadi nebo luskouni.
Nákup na takovýchto tržištích je rizikový, upozornila profesorka z Griffithovy univerzity v Austrálii Deborah Caová, která se specializuje na otázky ochranu a využívání divokých zvířat v Číně. „Všechna zvířata nebo jejich části určené ke konzumaci by měly projít veterinárními testy, ale nemyslím si, že se o to prodejci starali. Většina byla prodána bez zdravotních testů,“ uvedla Caová.
V únoru Čína začala rušit farmy a velkovýkrmny divokých zvířat, která mnozí Číňané považují na pochoutku. Teprve počet zavřených farem ale ukazuje, jak rozsáhlý byl obchod s masem divokých zvířat chovaných na farmách.
Zavřeno jich bylo po celé zemi 19 000, z toho 4600 v provincii Ťi-lin, která je centrem tradiční čínské medicíny. Dalších 3900 jich bylo uzavřeno v provincii Chu-nan, 2900 v S’čchuanu, 2300 v Jün-nanu a 2000 Liao-ningu. Chovali se v nich kromě různých druhů ptáků, včetně pávů, divokých husí i kachen, perliček a bažantů, také jelínci sika, hlodouni čínští (Rhizomys sinensis), lišky, dikobrazové a cibetky.
SPECIÁL: Koronavirus 2019-nCoV
V pondělí Národní lidový kongres zveřejnil nová, přísnější opatření omezující obchod s divokými zvířaty, která zakazují konzumaci jejich masa i prodej jejich masa na trzích do doby, než bude upraven zákon na ochranu zvířat, aby obsahoval tyto změny. Nepostihuje ale kožešinové farmy a farmy, kde se chovají zvířata pro potřeby tradiční čínské medicíny.
Zákonodárci se snaží urychleně prosadit dodatek k zákonu na ochranu divokých zvířat a zpřísnit jejich konzumaci nebo využití v tradiční čínské medicíně.
Zisk z farem s divokými zvířaty
Dosavadní úpravu zákona kritizovali ochránci divokých zvířat, podle kterých se norma více než na jejich ochranu zaměřuje na jejich využití. V posledních letech čínské vedení prosazovalo ideu „domestikace divokých zvířat“ jako jednu z možných klíčových cest pro rozvoj venkova a boj s chudobou. Podle zprávy Čínské akademie pro průmyslový rozvoj byla hodnota odvětví farem chovajících divoká zvířata vyčíslena na 520 miliard jüanů (1,724 bilionu korun).
Ještě několik týdnů před propuknutím epidemie Covid-19 čínský Státní úřad pro lesy a pastviny aktivně povzbuzoval lidi, aby se pustili do chování divokých zvířat, jako jsou cibetky. Konzumace masa cibetek přitom stála za rozšířením koronavirové infekce SARS v letech 2002 a 2003 a na farmách jich pak bylo vybito 20 000.
„Proč je i po epidemii SARS z roku 2003 stále podporována konzumace cibetek?“ položil řečnickou otázku generální tajemník čínské nadace pro ochranu biodiverzity a zelený rozvoj Čou Ťin-feng. Sám si na ni odpověděl: „Protože to potřebují lovci i provozovatelé těchto farem. Naléhají na vládu, aby je podporovala ve jménu ekonomického rozvoje.“
V televizní show Tajemství zbohatnutí, která se vysílá od roku 2001, se často ukazují jako dobré příklady, jak zbohatnout, právě farmy s divokými zvířaty, na nichž se chovají hlodouni, dikobrazi, veverky nebo hadi a ropuchy.
Jen v letech 2005 až 2013 vydal úřad 3725 povolení na zřízení podobných farem, uvedla 17. února agentura Nová Čína. Úřad reguluje chov divokých zvířat a obchod s nimi a stanovuje kvóty na to, kolik chráněných zvířat, jako jsou luskouni, může být použito pro potřeby čínské medicíny.
Strach chovatelů
Změna přístupu ale ohrožuje chovatele, uvedla Čche Chung, která má v provincii Chu-nan paví farmu. Bojí se, že nedostane ani kompenzace.
„Nyní nesmíme prodávat zvířata nebo je převážet a musíme každý den farmu dezinfikovat. Obvykle byste v této roční době viděl naši farmu plnou návštěvníků a kupujících. Dosud jsme nedostali žádnou zprávu, co dělat. Všichni pávi jsou tady. Pravděpodobně nebudeme vědět, co s nimi dělat, dříve, než se epidemie zvládne. Velmi se obáváme o budoucnost farmy. Uzavření farmy představuje ztrátu z neuskutečněných prodejů ve výši 400 až 500 tisíc jüanů (1,3 až 1,7 milionu korun). Pokud by se rozhodli vydat zákaz na chov pávů, přišli bychom o mnohem více, nejméně milion jüanů (3,3 milionu korun),“ stěžuje si Čche.