Článek
Součástí česko-tanzanského výzkumu bylo označení jednoho sloního samce a třech slonic telemetrickými obojky. Data, která budou přístroje pravidelně poskytovat, pomohou poznat způsob života největších suchozemských tvorů, předcházet konfliktům slonů s lidmi a přispět k jejich ochraně. „Tato část projektu byla dosud nejnáročnější za víc než patnáct let trvající spolupráce s tanzanským parkem Mkomazi,“ popisuje šéf týmu expertů z královédvorského Safari parku a Výzkumného institutu ochrany genofondů Jaroslav Hyjánek.
Nasadit slonovi obojek vyžaduje odvahu
Nasadit obojek sedmitunovému kolosu vysokému až čtyři metry představuje notnou dávku odvahy. Vytipované zvíře je třeba oddělit od stáda a bezpečně uspat. Sloni pohyb aut vědců v okolí stáda bedlivě sledují a leckdy útočí. „Pro odvrácení konfliktu je nezbytné dokonale znát jejich chování,“ doplňuje Hyjánek. Slon zasažený uspávací látkou se snaží co nejrychleji dostat do bezpečí křovin. „Je třeba ho sledovat a držet se v jeho blízkosti. Nelze riskovat, že zvíře po usnutí zůstane bez dozoru,“ dodává Hyjánek.
Pro odvrácení konfliktu je nezbytné dokonale znát chování slonů
Monitoring informuje o sloní populaci
Obojky, každý za čtyři tisíce dolarů (92 000 korun), poskytnou vědcům dokonalý obrázek o pohybu označených jedinců. Odborníci označili slony z více skupin. Díky tomu zjistí maximum informací o stavu populace tanzanských slonů. Tým expertů odebíral i biologické vzorky slonů, například chlupy. Vzorky pomohou výzkumu genetiky keňsko-tanzanské sloní populace. „Sloni i lvi, kteří jsou hlavními cíli vědeckých aktivit v Mkomazi, jsou takzvané deštníkové druhy. Tím, že pomáháme jim, pomáháme celému ekosystému a všem druhům, které zde žijí,“ vysvětluje Hyjánek.
Výzkum jedním z hlavních poslání zoo
Výzkum zoologů z královédvorského Safari parku v Tanzanii představuje jedno z hlavních poslání zoologických zahrad. „Existence zoologických zahrad není obhajitelná, pokud nehrají úlohu v záchraně druhů přímo v místech jejich přirozeného výskytu,“ odůvodňuje výzkum v Tanzanii Hyjánek.
Tanzanský park Mkomazi, založený v roce 2008 mj. z podnětu manželů Adamsonových, proslulých příběhem lvice Elsy, představoval donedávna útočiště známého ochranáře Tony Fitzjohna. Jeho přičiněním poslala královédvorská zoo do Tanzanie čtveřici černých nosorožců, kteří se v africkém parku i Dvoře Králové slušně množí.