Článek
Vedení české diplomacie opětovně varovalo před cestami do Sýrie. Stupeň varování pro cesty do Sýrie zůstává nejvyšší. Občany, kteří tam jsou, vyzývá k návratu, jakmile to bude bezpečné.
V systému dobrovolné registrace Drozd jsou evidováni tři cestovatelé a jejich evakuaci bude ministerstvo koordinovat v rámci EU.
Syrský autoritářský vůdce Bašár Asad byl svržen v noci na neděli po 24 letech. V současnosti je situace v zemi nepřehledná. „Povstalce, kteří svrhli režim, v tuto chvíli posuzujeme vzhledem k jejich minulosti velice opatrně,“ dodal Lipavský.
Asad opustil Sýrii, tvrdí Rusko
Česká republika patřila dosud k mála západním zemím, které držely v Sýrii své diplomatické zastoupení.
Podle ministra nadále platí, že islamisté z povstaleckého hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kteří se na pádu syrského prezidenta Bašára Asada podíleli, jsou klasifikováni Evropskou unií i OSN jako teroristická organizace.
Česká vláda s nimi nemá a nechystá v tuto chvíli žádné kontakty. Jedinou cestou k udržitelnému míru pro Sýrii je podle ministra politické řešení v souladu s rezolucí OSN 2254 z roku 2015.
„Obecnou prioritou české diplomacie je v tuto chvíli stabilizace situace tak, aby nedošlo k dalšímu masivnímu migračnímu toku do Evropy,“ řekl. Další politické kroky nechtěl předjímat a dodal, že klíčová bude koordinace s partnery z EU.
Situace je podle ministra velmi nepřehledná. Je potřeba vyčkat, jak se po Asadově pádu rozloží síly, jaká bude přechodná vláda a jestli nevypuknou další násilnosti nebo boje, které by mohly vyvolat migrační vlnu. „Právě proto voláme po politickém a smírném řešení,“ podotkl.