Článek
ICC se v poslední době stal terčem kritiky ze strany Izraele, USA, ale třeba také českého premiéra Petra Fialy poté, co hlavní prokurátor soudu Karim Khan požádal o vydání zatykače na izraelské činitele kvůli válečným zločinům a zločinům proti lidskosti spáchaným podle něj ve válce v Pásmu Gazy.
Skupina zemí, ve které je mimo jiné Německo, Francie či Británie, v prohlášení znovu zdůrazňuje „svůj závazek prosazovat a hájit zásady a hodnoty zakotvené v Římském statutu a chránit jeho integritu před jakýmikoli politickými zásahy a tlaky proti soudu, jeho činitelům a osobám, které s ním spolupracují“.
93 States Parties have joined the following statement in support of the International Criminal Court, initiated by a cross-regional core group of 5 countries (🇧🇪🇨🇱🇯🇴🇸🇳🇸🇮) ⬇️ pic.twitter.com/Z9O1TMXVnF
— Belgium UN New York (@BelgiumUN) June 14, 2024
Prohlášení iniciovala pětice zemí - Belgie, Slovinsko, Jordánsko, Chile a Senegal. Mezinárodní trestní soud je podle 93 podepsaných zemí zásadní součástí mezinárodní mírové a bezpečnostní architektury, a je proto nutné zajistit plnou spolupráci s ním.
Vyjádřením plné podpory podle prohlášení státy přispívají k ukončení beztrestnosti v případě závažných zločinů, jako jsou genocida, válečné zločiny nebo zločiny proti lidskosti.
České ministerstvo zahraničí v sobotu sdělilo, že Česká republika je jako smluvní strana Římského statutu „přesvědčena o nezávislosti rozhodování tohoto soudu a vnímá ho jako zásadní mezinárodní instituci“.
K podpisu prohlášení se Česko rozhodlo v době, kdy ICC „čelí mnoha tlakům způsobeným složitou geopolitickou situací ve světě“, uvedla mluvčí Mariana Wernerová.
Absurdní házení do jednoho pytle. Politikům se nelíbí návrh zatykače na Netanjahua a zároveň šéfy Hamásu
Prokurátor ICC Khan v květnu požádal o vydání zatykačů jak na izraelské činitele, premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského ministra obrany Joava Galanta, tak na představitele palestinského teroristického hnutí Hamás - šéfa jeho vojenského křídla Muhammada Dajfa, lídra Hamásu v Pásmu Gazy Jahju Sinvára a šéfa politického křídla organizace Ismáíla Haníju. O vydání zatykačů nyní ICC rozhoduje.
Izrael krok týkající se izraelských představitelů tvrdě kritizoval a americká Sněmovna reprezentantů dokonce schválila návrh, který by zavedl sankce vůči představitelům ICC, a to včetně jejich rodinných příslušníků.
Žádost Khana důrazně kritizoval také český premiér Fiala. Požadavek vydat zatykač na představitele demokraticky zvolené vlády společně s vůdci islamistické teroristické organizace označil za „děsivý a zcela nepřijatelný“.
Návrh hlavního prokurátora ICC vydat zatykač na představitele demokraticky zvolené vlády společně s vůdci islamistické teroristické organizace je děsivý a zcela nepřijatelný.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 20, 2024
Nesmíme zapomínat, že to byl Hamás, kdo v říjnu zaútočil na Izrael a zabil, zranil a unesl tisíce…
Fialův poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar minulý měsíc v rozhovoru pro server Aktuálně vyjádřil přesvědčení, že Khanův postup nevyhnutelně povede „k diskreditaci celého soudu“ a že „situace, že by česká vláda vydala předního představitele jakékoli teroristy napadené, spojenecké a demokratické země do Haagu, nenastane“.
Na otázku, zda se Česko začne vyvazovat z ICC, když nehodlá respektovat jeho verdikty, pak odvětil, že „pokud bude soud dávat na roveň teroristy s demokraticky zvolenými politiky, bude debata o jeho budoucnosti ve svobodných společnostech nevyhnutelná a zcela namístě“.