Článek
Energetická společnost Ceylon Electricity Board (CEB) uvedla, že celostátní výpadek proudu způsobila mimořádná okolnost v rozvodně na jih od Kolomba, uvádí BBC. Podle ministra Jayakodyho výpadek konkrétně způsobila opice, která „přišla do kontaktu s transformátorem a způsobila nevyrovnanost systému“.
CEB podle svého vyjádření „dělá pro co možná nejrychlejší nápravu celoostrovního selhání vše“. 22 milionů obyvatel země, stejně jako nemocnice a podniky, jsou do té doby odkázány na generátory.
Není to poprvé, co nějakou zemi o elektrický proud připravila jediná opice. V roce 2016 byla Keňa bez proudu kvůli opici, která se dostala do transformátoru vodní elektrárny. Srí Lanka také zažila několik rozsáhlých výpadků proudu už před třemi lety. Za ty ale mohla ekonomická krize.
Kapitán letadla se natruc zamknul v kokpitu. Naštvala ho močící kopilotka
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m1_A/nQO7fQgWfUCYUhLUzueSK/7b4e/letadlo.jpeg?fl=cro,0,71,1400,787%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)