Článek
Uvedla to Červený kříž. Pravděpodobně se nepodaří zjistit, odkud pochází a kdo jsou jejich rodiče, uvedl . Nalézt, kde žijí jejich rodiče, je v neklidné oblasti na čadsko-súdánských hranicích velmi těžké. Většina dětí je ve věku mezi třemi až pěti lety, nejmladší má jen rok.
Do hlavní soudní budovy v čadské metropoli Ndjameně bylo v sobotu pod přísným vojenským dozorem odvedeno osm Evropanů, včetně Erika Breteaua, ředitele charitativní organizace Zoeina archa, které měla děti odvézt do Francie.
Některé z dětí podle agentury Reuters novinářům řekly, že byly vylákány ze svých vesnic na čadsko-súdánské hranici pod sliby sladkostí a školní docházky. Některé francouzské rodiny zase oznámily, že čekaly na adopci evakuovaných dárfúrských sirotků a že Zoeině arše za to předaly "dárcovskou částku" až 2900 dolarů.
Zoeinu archu prošetří i Francie
Francouzský premiér Francois Fillon nařídil francouzskému ministerstvu obrany a zahraničí, aby zahájily vyšetřování aktivit Zoeiny archy v Čadu. Mají především zjistit, jak je možné, že organizace pracovala v zemi bez vědomí francouzského velvyslanectví. Zpráva je očekávána do měsíce.
Šest z devíti v Čadu obviněných Francouzů pracuje pro francouzskou neziskovou organizaci Zoeina archa, zabývající se pomocí opuštěným dětem, zbylí tři byli novináři. Obviněno z napomáhání činu bylo dále sedm členů španělské posádky letadla, které mělo děti převézt do Evropy a belgický pilot.
Pokud budou dotyční v Čadu shledáni vinnými, hrozí jim pět až 20 let tvrdého žaláře či nucených prací. Čadský prezident Idriss Déby již ve čtvrtek večer vyjádřil přesvědčení, že novináři a posádka letadla budou brzy propuštěni.