Článek
Když skupina Boko Haram zveřejnila video, kde unesené dívky v hidžábech s kalašnikovy říkaly, že jsou šťastné v novém životě, lidé mu nevěřili. „Musely k tomu být donucené,“ říkali mnozí. Další tvrdili: „To musí být stockholmský syndrom“. Ten spočívá v tom, že se mezi únosci a rukojmími vytváří vazba.
Po osvobození se začalo ukazovat, jak silné jsou vazby unesených k radikálům. A nešlo jen o ty, které se odmítly vrátit. I některé z těch, které se podařilo dostat na svobodu dříve a prodělaly program deradikalizace, nakonec k radikálům utekly.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
S jednou z nich mluvila reportérka Adaobi Tricia Nwaubaniová: „V lednu jsem se setkala s 25letou Aishou Yerimovou, která byla unesena Boko Haram před více než čtyřmi lety. Když byla v zajetí, vdala se za velitele, který ji zahrnoval romantikou, drahými dárky a zpíval jí arabské milostné písně.“

Záběr z videa islamistů Boko Haram, na němž mají být unesené školačky.
Novinářka dodala, že pohádkový život, o kterém dívka vyprávěla, skončil na začátku roku 2016, když musel její muž odejít s dalšími radikály bojovat proti postupující nigerijské armádě.
„Když jsem poprvé s Aishou mluvila, byla ve vládní vazbě osm měsíců a dokončila program deradikalizace vedený psycholožkou Fatimou Akiluovou,“ uvedla novinářka.
Tehdy jí Aisha řekla: „Nyní vidím, že všechno, co nám Boko Haram říkalo, byly lži. Když je nyní slyším v rádiu, směji se.“ V květnu, ani ne pět měsíců poté, co se vrátila k rodině v městě Maiduguri, kde Boko Haram vzniklo, ale za radikály utekla zpět.
Po návratu k rodině byla dál ve styku s dalšími ženami, které také byly v zajetí Boko Haram a staly se manželkami bojovníků. Některé z nich se postupně vracely do pralesa Sambisa, kde se Boko Haram ukrývalo. Nejméně dvakrát jí po návratu volaly. „Řekli jí, aby přišla a připojila se,“ uvedla Aishina sestra Bintu. Odpověděla jim, že se vracet nehodlá.

Situace se změnila, když jí zavolala jedna z žen, které odešly do pralesa dříve, a řekla jí, že její manžel nyní žije s její sokyní. „Přestala chodit ven, mluvit a jíst. Byla pořád smutná,“ řekla Aishina sestra Bintu. O dva týdny později odešla.
Složitý proces deradikalizace
Psycholožka Akiluová, která během pěti let pracovala nejen s unesenými dívkami a dětmi radikálů, ale i přímo se členy Boko Haram včetně jejich velitelů a vede program deradikalizace, k problému uvedla: „Deradikalizace je komplikovaná kvůli tomu, že máme pokračující vzpouru. V případech, kdy skupina uzavře dohodu s vládou a složí zbraně, je to snazší. Když ale máte otce nebo manžele či syny v hnutí, chtějí být spolu, zejména ženy.“
To potvrdila novinářce Nwaubaniové i jiná dívka unesená Boko Haram, devatenáctiletá Asta. Ta vypověděla, že slyšela o mnoha ženách, které se vrátily k bojovníkům. Ona sama to neplánuje, ale popsala, jak moc postrádá svého manžela a jak moc dychtí o něm slyšet a být s ním. Sama má nepříliš realistický plán: „Řeknu mu, aby přišel, zůstal s námi a vedl normální život.“
Akiluová uvedla, že situaci ztěžuje i obtížné zařazení unesených do společnosti. „Deradikalizace je jen jedna část. Další částí je reintegrace.“ Zmiňuje stigmatizaci unesených, s osvobozenými společnost zachází kvůli jejich vazbám na radikály jako s párii, tedy s lidmi nižší kategorie.
Upozorňuje na to, že některé dívky nemají ani zajištěnu obživu.

Vojáci nigerijské armády
To ale nebyl případ Aishi, ta si našla práci, prodávala látky, účastnila se života společnosti a měla i nápadníky. „Nejméně pět různých mužů se s ní chtělo oženit,“ uvedla její matka. Jeden z nich v Lagosu. „Přemýšlela, že si ho vezme,“ dodala.
Psycholožka také upozorňuje, že v jednotlivých táborech se s dívkami zacházelo různě: „Záleželo to na veliteli tábora.“ A je tu i další důvod – vyvolené, s nimiž se oženili velitelé, získaly moc: „Ty ženy, které po většinu doby neměly žádnou moc, jejich hlas ve společnosti nebyl slyšet, měly pod sebou najednou mezi třiceti a sto ženami, měly je pod úplnou kontrolou, na zavolání. Většina z žen se vrací do společnosti, kde nebudou schopny vládnout takovou mocí.“