Článek
Ve čtvrtečním rozhovoru Keating dále řekl, že Tchaj-wan „leží na čínském pozemku“ a není objektem australských zájmů. „S každým, kdo by se dotkl Tasmánie, bychom bojovali stejně, jako budou Číňané bojovat s každým, kdo se dotkne Tchaj-wanu,“ dodal osmdesátiletý bývalý premiér, jenž stál v čele australské vlády v letech 1991-96.
„Je to směšné. Není to čínská nemovitost a měl by to vědět,“ zareagovala na něj v rozhovoru pro televizi ABC Pelosiová. „Tchaj-wan je Tchaj-wan a tchajwanský lid tam má demokracii. Myslím, že to bylo pitomé tvrzení.“
„O Keatingovi nemám ponětí, ale myslím, že to bylo pitomé tvrzení, a nevím jaké má spojení s Čínou, že říká něco takového. Opravdu ale není v bezpečnostním zájmu asijsko-pacifické oblasti, aby lidé takto mluvili,“ dodala s naznačením, že Keating udržuje vztahy s Pekingem.
Na olympiádě cenzurují tchajwanské fanoušky
Návštěva Pelosiové
Keating na rozhovor Pelosiové rychle odpověděl vyjádřením, v němž ji nařkl, že návštěvou Tchaj-wanu před dvěma lety téměř rozpoutala ozbrojený konflikt. „Toto říká bývalá předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů, která lehkomyslnou, samolibou návštěvou Tchaj-wanu v roce 2022 téměř přivedla USA a Čínu do ozbrojené konfrontace – poprvé od druhé světové války. Ve skutečnosti ji před vojenským rizikem její návštěvy musel varovat prezident Joe Biden a Pentagon,“ stojí v Keatingově vyjádření.
Pelosiová Tchaj-wan navštívila v srpnu 2022 v čele delegace, jež měla demokraticky vedenému ostrovu ukázat podporu. Peking ostrov dlouhodobě prohlašuje za odtrženou provincii a nevylučuje, že si ji zpět vezme silou, připomíná deník The Guardian. Šlo o první návštěvu země předsedy Sněmovny reprezentantů za čtvrt století a prezident Joe Biden před ní řekl, že návštěvu armáda „teď nepovažuje za dobrý nápad“.
Pelosiová svou cestu hájila tím, že Komunistická strana Číny „nemůže světovým lídrům ani komukoliv jinému bránit v cestování na Tchaj-wan, aby vzdali hold vzkvétající demokracii, poukázali na její mnohé úspěchy a potvrdili náš závazek k pokračující spolupráci“. Peking na návštěvu zareagoval čtyřdenním vojenským cvičením zahrnujícím vypouštění balistických střel nad hlavní město Tchaj-wanu, Tchaj-pej.
„Čína a Tchaj-wan jsou jedna země“
„Když se jí zeptali na zkrácenou otázku, tak Nancy Pelosiová očividně nevěděla, že jsem také řekl, že se Tchaj-wan časem vyřeší společensky a politicky, tedy mezi oběma stranami bez nutnosti konfrontace nebo násilí,“ vyjádřil se ještě ke kritice ze strany Pelosiové Keating s tím, že zastupuje jen národní zájmy Austrálie, a ne národní zájmy USA nebo Tchaj-wanu.
„Několikrát jsem podotkl, že takzvané demokratické volby Tchaj-wanu jsou pro Austrálii asi tak klíčové nebo důležité jako absence demokratických forem v zemích jako Kambodža nebo Laos. Celý svět bere Čínu a Tchaj-wan jako jednu zemi,“ dodal.
Austrálie od roku 1972 uznává vládu Čínské lidové republiky jako „jedinou právní vládu Číny“ a Tchaj-wan formálně bere jako její provincii. To však Austrálii stále umožňuje udržovat s Tchaj-wanem ekonomické a kulturní vztahy na neoficiální bázi. V posledních letech je Austrálie otevřeně proti zbrojení Pekingu a „jakékoliv jednostranné změně statu quo v Tchajwanském průlivu“.
Současný premiér země a Keatingův spolustraník z Labouristické strany Anthony Albanese proto Keatingova slova též odsoudil jako zastaralá. „Paul má své názory. Ty jsou dobře známé. Má práce jakožto premiéra je dělat to, co Austrálie potřebuje v roce 2024. Svět se mezi lety 1996 a 2024 změnil a má vláda dělá, co potřebujeme dnes,“ vyjádřil se Albanese.