Článek
Ghosn, který o propuštění z vazby žádal opakovaně, se za mřížemi nachází od svého zadržení 19. listopadu. Jeho právníci již před zveřejněním informace o schválení kauce předali pracovní skupině pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva materiály, které ukazují porušování jeho práv během vazby.
Předložený 26stránkový dokument nastiňuje výhrady vůči způsobu Ghosnova zadržení i vůči jeho vazbě a jejím podmínkám. Podle jednoho z právníků ukazuje „porušování základních lidských práv”. Dokument požadoval, aby pracovní skupina vyzvala Japonsko ke Ghosnovu bezodkladnému propuštění, napsala agentura Reuters.
Již v lednu si Ghosnova manželka Carole v dopise adresovaném organizaci na ochranu lidských práv Human Rights Watch stěžovala na podmínky věznění svého manžela v Japonsku. Uvedla, že Ghosn je držen v nevytápěné cele, která má zhruba sedm metrů čtvrtečních. Tvrdila, že mu jsou odpírány léky a že od svého zadržení zhubl o sedm kilogramů.
„Každý den ho prokurátoři bez přítomnosti jeho obhájců čtyři hodiny vyslýchají, zastrašují ho, domlouvají mu a zahrnují ho výčitkami ve snaze získat přiznání,” napsala v dopise.
Autor spojení Nissanu s Reanultem
Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po svém listopadovém zatčení [celá zpráva] byl však postupně odvolán z čela správních rad všech tří členů aliance. [celá zpráva]
Ghosn odmítá obvinění z finančních deliktů, v nedávném rozhovoru s japonským listem Nikkei uvedl, že jeho obvinění z finančních deliktů je důsledkem „komplotu a zrady” části vedení Nissanu, která se stavěla proti jeho plánu hlubší integrace s Renaultem.