Článek
„RSF znásilnily, hromadně znásilnily nebo donutily k sňatku nesčetně žen a dívek v obytných čtvrtích hlavního města Súdánu,“ uvedla ředitelka větve HRW zaměřené na oblast Afrického rohu Laetitia Baderová.
Občanská válka se v Súdánu rozhořela loni v dubnu. Proti sobě v ní stojí dvě armádní frakce, jež v roce 2021 provedly státní převrat, RSF a Súdánské ozbrojené síly.
RSF podporují Spojené arabské emiráty a Saudská Arábie, jež usilují o to, aby se oblast západní Afriky vymanila z islamistického vlivu, zatímco súdánská armáda má podporu Ruska, jež s jejím vedením jedná o zbudování základny v Rudém moři.
„Přišli jsme svrhnout vládu.“ Ukrajinci v Súdánu vyslýchali dopadené wagnerovce
Většina bojů se odehrává na území Dárfúru v okolí hlavního města Chartúmu. RSF část tohoto města, spolu s jeho sesterskými městy Umm Durman a Bahri, dobyly hned na počátku konfliktu, zmiňuje deník The Guardian.
Ačkoliv je přístup do města od té doby omezen, výzkumníkům Human Rights Watch se prostřednictvím 42 sociálních pracovníků, pečovatelů, právníků a dobrovolníků z Chartúmu podařilo nasbírat minimálně 262 výpovědí obětí sexuálního násilí, jejichž věk se pohybuje mezi devíti a šedesáti lety.
Příšerný obraz města
Ty vykreslují příšerný obraz města, v němž jsou ženy běžně unášeny, mučeny, znásilňovány a vězněny jako sexuální otrokyně. Zahrnují případy, kdy ozbrojenci znásilnily matky, jež se snažily chránit své dcery, nebo dobrovolníky, kteří obětem poskytovali pomoc.
„Měsíce jsem ze strachu z nájezdů, co vedou ke znásilnění RSF, spala s nožem pod polštářem. Pod RSF už není bezpečné být v Chartúmu ženou,“ vypověděla anonymní dvacetiletá žena.
„Neustále se bojíme vpádů RSF do našich domovů. Už z tohoto strachu nemůžeme ani spát. Každý den vpadají do domů a snaží se znásilnit ženy,“ uvedla o situaci ve městě tamní porodní asistentka. Ze zprávy vyplývá též, že se několik dívek pokusilo znásilnění vyhnout tak, že bojovníkům milice tvrdily, že jsou vdané a nejsou panny.
Dále vyšetřovatelé odhalili minimálně čtyři případy, kdy oběti zraněním způsobeným znásilněním podlehly. Jednu nejmenovanou náctiletou dívku znásilnila skupina ozbrojenců RSF, načež ji střelili do stehna. V nemocnici pak podlehla „silnému krvácení způsobenému projektily“.
Byly zaznamenány i případy znásilnění chlapců a mužů. Ty dle zprávy sice nejsou každodenní událostí jako vpády RSF do domovů žen, ale i těmi by se dle Baderové měly mezinárodní úřady řádně zabývat. Konkrétně vyzvala Africkou unii a OSN, aby do země nasadily jednotku civilní ochrany, jež by zabránila dalším válečným zločinům a zločinům proti lidskosti.
V uprchlických táborech v Súdánu zemřelo na spalničky a podvýživu 1200 dětí
Sexuální otroctví
RSF dle zprávy ženy a dívky též běžně unáší a drží v podmínkách odpovídajících sexuálnímu otroctví. Unesené ženy jsou bity, mučeny a je jim odepíráno jídlo. „Dvě dívky, sestry, kterým jsme poskytovali podporu, mi řekly, že je drželi tři dny a během té doby je spolu s dalšími ženami v domě každodenně znásilňovali,“ uvedla anonymní ochránkyně práv žen, přičemž dodala, že dvojice sester byla vězněna spolu s velkým počtem žen z Jižního Súdánu a Etiopie.
Zdravotníci, jež HRW vyzpovídala, též často vyjadřovali šok nad tím, že si ozbrojenci vybírají velmi mladé dívky. V Bahri byly dosud zaznamenány minimálně čtyři případy, kdy patnáctileté dívky následkem znásilnění otěhotněly. Ve třech z případů byli na vině bojovníci RSF a ve čtvrtém členové súdánské armády.
Proviňuje se i armáda
Zpráva ze sexuálního násilí tedy obviňuje i vojáky Súdánských ozbrojených sil. U nich bylo sice zaznamenáno méně případů, ale vyšetřovatelé upozorňují na jejich značný nárůst, ke kterému došlo, když se armáda na začátku tohoto roku zmocnila Umm Durmanu.
Dle HRW obě strany též brání obětem znásilnění v přístupu ke zdravotní péči a útočí na zdravotníky, což je válečný zločin. Armáda pak dle organizace „svéhlavě omezuje humanitární zásoby“ říjnovým uvalením blokády na pomoc mířící do oblastí Chartúmu ovládaných RSF.
Ani jedna ze stran pak podle HRW nepodnikla „smysluplné kroky“ k tomu, aby svým jednotkám zabránila ve znásilňování nebo napadání zdravotníků, a tyto činy ani řádně nevyšetřuje.
Zabíjeli hlavně mladíky a chlapce, mrtvá těla vysypávali z náklaďáků do jámy. Svědek popsal hrůzy konfliktu v Súdánu
„Jsme vysoce disciplinovaní“
Závěry zprávy proto již veřejně zpochybnil mluvčí súdánského ministerstva zahraničí Babikir Elamin. „Co se Súdánských ozbrojených sil (SAF) týče, tato zpráva obsahuje nepodložená obvinění, která očividně nebyla nikdy podrobena řádnému výslechu nebo předložena SAF k vyjádření. Kategoricky odmítáme hanlivý náznak autora zprávy, že SAF nebo súdánská vláda v jakémkoliv případě schvalují sexuální násilí,“ uvedl Elamin.
„Na obviněních vůči SAF z útoků na poskytovatele zdravotní péče rovněž není ani trochu pravdy. Zpráva toto obvinění neprokazuje žádnými důkazy. SAF je prastará národní armáda, téměř sto let stará, a její vedení i mužstvo jsou vysoce disciplinované, profesionální a důkladně obeznámené s mezinárodním humanitárním právem a nejznámějšími armádními normami a pravidly. Ochrana civilistů, obzvlášť žen a dětí, je na vrcholu seznamu priorit SAF a súdánské vlády,“ dodal.
Elamin se ve vyjádření také ohradil proti tomu, že zpráva mluví o „válčících stranách“, což mu přijde „nefér a zavádějící“. Armádu podle něj totiž nelze srovnávat se „zvenčí podporovanou milicí, v podstatě tvořenou žoldáky“, která používá stejné taktiky a brutalitu jako Islámský stát.
RSF se před týdnem v dopise HRW ohradila pouze proti obviněním z okupace nemocnic a zdravotnických středisek.