Článek
Kromě zvýšení mateřské Evropská komise navrhuje, aby se minimální délka mateřské dovolené v unii prodloužila z nynějších 14 na 18 týdnů. AAČeska či Slovenska by se ale toto prodloužení přímo netýkalo. V obou zemích totiž mateřská trvá výrazně déle než ve většině jiných států unie. U jednoho dítěte při bezproblémovém průběhu je to 28 týdnů, zatímco třeba v sousedním Německu či na Maltě je to jen půlka této doby.
Balíček několika návrhů komisi předložil český eurokomisař Vladimir Špidla, pod něhož ve 27členné EK spadá oblast sociálních věcí a zaměstnanosti. Cílem je podpora lepší rovnováhy mezi prací, soukromým a rodinným životem Evropanů.
"Pro ženy (kombinace pracovního, rodinného a soukromého života) představuje nicméně fakt, že mají děti, příliš často propad příjmu a narušení pracovních vyhlídek. Pouze 65,5 procenta žen s nezaopatřenými dětmi má zaměstnání proti 91,7 procenta mužů," řekl Špidla.
V Česku peněžitá pomoc v mateřství vzroste od ledna ženám s vyššími výdělky, nebude však dosahovat výše jejich předchozího platu. To by podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase bylo pro stát finančně neúnosné, dokonce by opatření mohlo působit v neprospěch žen samých.
Peněžitá pomoc v mateřství se v ČR odvozuje od výše platu pomocí poměrně složitého výpočtu, na jehož konci je maximálně 14 370 korun. Od ledna se ale výpočet změní tak, že zvýhodní ženy s průměrnými a vyššími příjmy. Například matky s průměrnou hrubou mzdou 30 000 korun si od ledna polepší přibližně o čtyři a půl tisíce. Nejvyšší měsíční mateřská bude od ledna téměř 29 000 korun - pro ženy s platem přes 75 000 korun.