Článek
V Brazílii k platnosti zákazu chybí už jen podpis prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. Ten s vyjádřením vlády, že používání mobilů má nepříznivý dopad na prospěch i vztahy mezi žáky, souhlasí. Proto je jeho podpis zmíněného zákona podle agentury Reuters spíše formalitou.
„Zkušenosti z celého světa ukazují, že jejich používání ve třídách způsobuje nedostatek pozornosti,“ uvedl brazilský ministr školství Camilo Santana, který upozornil také na negativní dopady používání mobilů na socializaci dětí.
Brazilské školy budou muset rovněž připravit program psychologické pomoci dětem, které nadměrně používají mobilní telefony, a měly by informovat o možných negativních důsledcích nadměrného používání této technologie.
Úplný zákaz mobilů má šestina škol
Omezení podporuje většina rodičů
Podle říjnového průzkumu ústavu Locomotiva y QuestionPro přes 80 procent brazilských rodičů podporuje omezení používání telefonů na školách. Mobil má více než polovina brazilských dětí ve věku od deseti let.
Podle UNESCO používání mobilů na školách reguluje zákonem zhruba čtvrtina zemí na světě. Patří sem například Británie, Nizozemsko či Lotyšsko a po Novém roce k nim přibude také Slovensko.
V České republice zcela zakazuje požívání mobilních telefonů ve svých prostorách zhruba šestina škol. Nějaký typ regulace má pak téměř každá škola, ale většina počítá s tím, že s vědomím učitele se mohou mobily využívat během výuky. Vyplývá to z loňského šetření České školní inspekce mezi 1600 řediteli z celkového počtu zhruba 4300 základních škol.