Článek
Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Narodil se z jeho svazku s herečkou Sung He-rim. Přibližně v letech 1998 až 2001 byl považován za nástupce svého otce. Spekuluje se, že u otce upadl v nemilost po aféře, když byl v roce 2001 v Japonsku zatčen při pokusu cestovat na falešný pas. Favoritem se u otce stal jeho bratr Kim Čong-un.
Sám Kim Čong-nam svůj pád do otcovy nemilosti přičítal svým reformním názorům. Před smrtí žil v zahraničí. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un mohl vnímat jako ohrožení své vlády. V únoru 2017 byl Kim Čong-nam zavražděn na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.
Kontakt s čínskými špióny
Kimův bratr byl podle zdrojů The Wall Street Journal téměř jistě v kontaktu i s jinými zpravodajskými službami, zejména čínskými. V únoru 2017, kdy byl zavražděn, Kim cestoval do Malajsie na setkání se svým kontaktem z CIA, i když to nemusel být jediný důvod cesty, píše se v článku.
Mnoho detailů o údajné spolupráci Kim Čong-nama s CIA zůstává ovšem nejasných. Někteří činitelé upozorňují, že Kim Čong-unův bratr vzhledem k tomu, že žil dlouhou dobu v zahraničí, neměl v Severní Koreji dostatek informátorů, aby mohl poskytovat relevantní informace ze země.
Vražednice na svobodě
Z vraždy Kim Čong-nama byly obviněny dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, které mu v prostorách letištního terminálu vstříkly do obličeje nervový plyn VX. Indonésanka Siti Aisyahová byla po stažení žaloby nečekaně propuštěna na svobodu letos v dubnu.
Vietnamku Doan Thi Huong soud poslal do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Počátkem května byla i ona z vězení propuštěna, z trestu si odpykala dva roky.