Článek
Koncern, který je nyní v nemilosti světové veřejnosti kvůli úniku ropy v Mexickém zálivu, uvedl, že za vydání bývalého libyjského agenta do Tripolisu lobboval v Londýně v roce 2007. Na doživotí odsouzený Midžrahí byl vydán loni s tím, že má rakovinu a nezbývá mu víc než pár měsíců života.
To, že propuštění Midžrahího bylo svázané s velkým kontraktem mezi Libyí a ropným koncernem BP, přiznal loni v září bývalý britský ministr zahraničí Jack Straw. Libyjský vyjednávač Saíf Islám Kaddáfí však přímou vazbu popřel a tvrdě to odmítl i britský premiér Gordon Brown.
Jack Straw řekl, že velkému kontraktu o těžbě ropy mezi Libyí a British Petroleum předcházelo uzavření dohody o předání vězňů. Británie ovšem požadovala, aby z této dohody byl vyňat Midžrahí, odsouzený za atentát na Boeing 747 společnosti PanAm, který se zřítil v roce 1988 na skotské Lockerbie, což si vyžádalo 270 obětí. Britský požadavek však odmítla Libye.
BP později přiznala, že se v Londýně za dohodu zasazovala, protože se bála, že o kontrakt přijde.
Britský velvyslanec se omluvil
Vydání Midžrahího pobouřilo Spojené státy, neboť mnozí z obětí z Lockerbie byli Američané. Britský velvyslanec v USA Nigel Sheinwald se Američanům omluvil s tím, že propuštění bylo chybou. Doplnil ale, že to bylo rozhodnutí skotského parlamentu, který nemohla vláda Spojeného království zvrátit. Podle něj propuštění za omyl považovala nejen současná vláda, ale i tehdejší, uvedla CNN.
Atentát na letadlo PanAm nad Lockerbie
Atentát z 18. prosince 1988 na transatlantickou linku PanAm 103 si vyžádal 270 obětí, z nichž 259 byli pasažéři a posádka letadla a jedenáct obyvatelé skotské vesničky Lockerbie, na kterou stroj dopadl. Midžrahí byl v roce 2001 v Británii odsouzen na doživotí s možností propuštění nejdříve po 27 letech.
Atentát vedl k hluboké roztržce mezi Libyí, která dlouho jakýkoli podíl na něm popírala, a západním světem.
Zdroj: ČTK