Článek
„Obáváme se, že v příštích týdnech a měsících se může propojit několik faktorů, které vytvoří ucelenou bouři,” řekl podle agentury Reuters Peter Salama, který je zástupcem ředitele WHO v oddělení přípravy a reakce na naléhavé události.
Kongo čelí epidemii eboly již podesáté od roku 1976, kdy se virus poprvé objevil na severu země. Choroba se ale tentokrát poprvé vyskytla v zóně konfliktu, na východě tohoto středoafrického státu. Virus způsobuje horečky a vnitřní a vnější krvácení, nemoci podlehne polovina až 90 procent nakažených.
Stovka mrtvých, desítky nakažených
Radikálové patrně ze sousední Ugandy zaútočili v sobotu na východokonžské město Beni, kde během šestihodinového útoku zemřelo 18 lidí. V noci na úterý pak islamisté podle agentury AFP v regionu zabili jednoho člověka a dalších 17 unesli.
Víkendové násilí vedlo v pondělí k pozastavení preventivních akcí proti šíření eboly. Očkovací centra sice zůstala otevřená, ale zdravotníci se už nesnažili vypátrat osoby, které přišly do styku s nakaženými. Nová epidemie krvácivé horečky si přitom podle konžského ministerstva zdravotnictví vyžádala již 100 životů.