Článek
Signatáři dopisu kritizují ostrakizaci, veřejný lynč a upravování historie umění. „Naše kulturní instituce čelí zkoušce,“ stojí v první větě otevřeného dopisu.
Například kvůli debatě o systémovém rasismu začali poskytovatelé on-line filmů a seriálů stahovat ze svých nabídek některá díla.
Člověk, který menstruuje? Jsem žena, směje se Rowlingová korektnímu jazyku
Nežádoucím se stal třeba oscarový snímek Jih proti Severu nebo komediální seriál Malá Velká Amerika, za který se jeho autoři David Walliams a Matt Lucas omlouvali. „Kdybych mohl vše vrátit a natočit seriál znovu, nevtipkoval bych o transvestitech a nehrál černošské postavy,“ řekl Lucas Guardianu.
Proti nesvobodě nelze bojovat další nesvobodou
Autoři dopisu vyjádřili znepokojení nad trendem „neliberalismu”. Síly snažící se omezit svobodu lidí mají podle nich mocného spojence v americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, což představuje skutečnou hrozbu pro demokracii.
„Ale odpor proti tomu se nesmí upevňovat ve vlastním dogmatu nebo nátlaku - což už praktikují pravicoví demagogové.... Je třeba se ozývat proti ovzduší netolerance, které se šíří na všech stranách,” varují v dopise osobnosti filosofie, vědy a umění.
Z internetu mizí filmy kritizované za rasismus. Včetně oscarového snímku
Text dopisu odmítá také kritiku lidí, kteří na internetu projeví rozdílný názor. „Editoři dostávají vyhazov za publikaci kontroverzních textů, knihy mizí z pultů kvůli údajné neautenticitě, pro novináře jsou určitá témata tabu, profesory vyhazují kvůli citacím některých autorů,“ popisuje text dopisu.
Mezi jeho signatáři je přes 150 osob, včetně známých osobností. Například spisovatelky J. K. Rowlingové, autorky série knih o čaroději Harrym Potterovi, bývalý šachista a politik Garry Kasparov, autorka knihy Příběh služebnice Margaret Atwoodová či filozof a lingvista Noam Chomsky.
Protesty proti rasismu, na které navazuje strhávání soch bývalých otrokářů či stahování filmů z nabídky, vyvolala smrt Afroameričana George Floyda na konci května v americkém Minneapolis. Muž zemřel poté, co mu několik minut klečel na krku bělošský policista.