Článek
O lodi stavěné v loděnicích v Čchongdžinu a Nampchu se ví jen velmi málo. Ani její označení není známé. Podle jihokorejské armády ale váží asi 4 tisíce tun, což znamená, že je přibližně o polovinu menší než americký torpédoborec třídy Arleigh Burke.
Podle satelitních snímků této lodi z Nampcha pořízených minulý týden může ale pojmout více než padesát raket, uvádí s odkazem na výzkumníka Jeffreyho Lewise agentura Reuters.
„Jsou to docela velké otvory. Mám za to, že 32 raket vepředu a o něco méně vzadu by byl velmi rozumný odhad. Nebo by to mohl být mnohem menší počet balistických střel,“ řekl Lewis, jenž je ředitelem Východoasijského programu proti šíření jaderných zbraní kalifornského Middlesburyova institutu mezinárodních studií.
Severokorejská loď je vybavená vertikálními odpalovacími zařízeními, která plavidlům umožňují přepravu většího počtu raket a usnadňují odpaly a přebíjení. Pchjongjang podle Lewise pro ně nechal vyrobit několik různých druhů raket, jež dosud na žádné lodi nenasadil. Jedná se o protilodní a pozemní střely s plochou dráhou letu, střely protivzdušné obrany a balistické střely pro ponorky.
Musíme to brát vážně
Přední analytik Australského institutu strategické politiky Euan Graham podotkl, že se nová loď výzbrojí přibližuje standardům jihokorejského námořnictva. „Myslím, že musíme konvenční posílení brát vážně, protože Severní Korea má omezené zdroje a zainvestovala do jaderných zbraní, aby zmenšila mezeru v zastrašovacích prostředcích s Jižní Koreou a Spojenými státy. Takže to musí zapadat do jejich operačního konceptu, i když ten nám může připadat zvláštní,“ dodal Graham.
Severokorejská státní média záběry lodi zveřejnila poprvé v prosinci, když vůdce země Kim Čong-un provedl inspekci loděnic. Od té doby tyto loděnice navštívil ještě několikrát. Severní Korea tvrdí, že se tam staví také první severokorejská ponorka na jaderný pohon. „Nesmírně silné válečné lodě musí sloužit jako silný jaderný zastrašující prostředek proti obvyklé ‚diplomacii dělostřeleckých člunů‘ nepřátelských sil,“ řekl podle státních médií Kim.
Collin Koh ze singapurské Školy mezinárodních studií S. Rajaratnama se ale domnívá, že ani nové severokorejské lodě konflikt příliš neovlivní. To proto, že se ví, kde jsou, a nemohou operovat daleko od břehů země. Technologicky jsou navíc stále daleko pozadu za jihokorejskými a americkými plavidly. Jde však podle něj o důkaz, že Pchjongjang bere posílení svého námořnictva vážně.
„Severokorejské námořnictvo je tradičně zaměřené na obranu pobřeží, takže pravděpodobně oživují námořnictvo,“ řekl Koh.
Podle Lewise Pchjongjang také zvyšuje vývozní potenciál svých zbraní, čemuž napomáhá fakt, že je dělá kompatibilními s vertikálními odpalovacími zařízeními. „Pokud máte zájem o koupi severokorejských protilodních střel, protože jsou levné, pak by bylo fakt pěkné, kdyby dorazily v otestovaných systémech vertikálních odpalovacích zařízení. Množství je také forma kvality. Tyto severokorejské střely možná nejsou tak dobré jako jejich ruské ekvivalenty, ale jsou mnohem, mnohem levnější,“ uvedl Lewis.