Hlavní obsah

BBC: Libyi opakovaně bombardovaly Emiráty, obětí jsou desítky

Novinky, Alex Švamberk

Turecko není jedinou zemí, která se přímo angažuje v občanské válce v Libyi. Zapojily se do ní i Spojené arabské emiráty, které podle zjištění stanice BBC stály za lednovým útokem dronu na vojenskou akademii v Tripolisu, kde zemřelo 26 kadetů. Emiráty zřejmě stály i za loňským náletem na středisko migrantů s 53 oběťmi.

Foto: Profimedia.cz

Následky náletu na vojenskou akademii v Tripolisu

Článek

V době útoku 4. ledna na akademii byl Tripolis v obležení vzbouřenecké Libyjské národní armády (LNA), vedené polním maršálem Chalífou Haftarem. LNA popřela odpovědnost za útok na kadety a uvedla, že se mohli stát obětí minometného ostřelování.

Podle svědků však v akademii došlo jen k jedné, zato velmi mohutné explozi.

Mezi troskami se našly úlomky, které odpovídaly čínské raketě země-vzduch Blue Arrow 7. V tu dobu se nad Tripolisem pohyboval jediný stroj, který ji mohl nést a vypustit – dron čínského původu Wing Loong 2.

BBC zjistila, že v té době tyto drony létaly pouze z libyjské základny Al-Chadím, která je pod kontrolou LNA. Spolu s vyšetřovateli Spojených národů pak odhalila, že tyto drony patřily Spojeným arabským emirátům.

Už v roce 2019 OSN uvedla, že zasláním těchto dronů a rakety Blue Arrow do Libye Emiráty porušily embargo Rady bezpečnosti na dodávky zbraní do této země.

Spojené arabské emiráty si podle zjištění BBC koupily v roce 2017 patnáct dronů Wing Loong 2 a 350 raket Blue Arrow 7. Použité byly i pří náletech na Misurátu, kterou drží jednotky věrné mezinárodně uznané vládě.

Foto: Profimedia.cz

Čínský bojový dron Wing Loong 2 vystavený v Dubaji

Emiráty jsou podezřelé i z útoku na migranty

Britská stanice také zjistila, že Egypt umožnil Spojeným arabským emirátům používat své základny u hranic s Libyí. V únoru se na jednu z nich přesunuly z Libye drony Wing Loong 2, což potvrdily záběry z družice.

Satelitní záběry také odhalily, že na jiné základně v Západní poušti u Sidi Barrání byla loni dislokována letadla Mirage 2000. Stroje ovšem neměly egyptskou kamufláž, ale kamufláž, jakou používají Spojené arabské emiráty, které si jich pořídily několik desítek. Emiráty tedy mohly stát i za vražedným náletem na Tripolis z července 2013, při kterém bylo zasaženo centrum pro migranty, ve kterém zahynulo 53 lidí. Právě tento typ letounu byl totiž podle zjištění OSN použit při útoku.

Spojené arabské emiráty opakovaně popíraly jakékoli zapojení do konfliktu v Libyi. Na žádost BBC o vyjádření k novým zjištěním nereagovaly

Zatímco Emiráty podporují LNA, Turecko podporuje mezinárodně uznávanou vládu v Tripolisu. Té loni dodalo velké množství zbraní včetně desítek obrněných aut Kipri a útočných dronů Bayraktar TB-2. [celá zpráva]

Podle bývalého velitele mise OSN v Libyi Ghassana Salamého se země změnila „v největší válčiště dronů současnosti.“

Výběr článků

Načítám