Hlavní obsah

Thajsko a Barmu postihlo silné zemětřesení

4:01
4:01

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Tisíce lidských životů si zřejmě vyžádá silné zemětřesení, které v pátek postihlo Barmu a Thajsko. Otřesy dosáhly síly 7,7 stupně Richterovy škály a lidé je pocítili v Číně a Vietnamu. Vědci z americké geologické služby USGS jsou přesvědčeni, že si přírodní katastrofa vyžádá přes 1000 životů, se 34procentní pravděpodobností jich může být více než 10 tisíc. Vážné budou důsledky v Barmě, odkud ale zatím není příliš informací. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by zemětřesení zasáhlo české občany.

Dům se zřítil při zemětřesení v ThajskuVideo: Reuters

Článek

Epicentrum zemětřesení bylo v centrální části Barmy, asi 50 kilometrů východně od města Monywa. Podle americké geologické služby USGS dosáhly otřesy v Bangkoku síly 7,7 stupně, podle německého geofyzikálního centra GFZ 7,4 stupně, píše agentura AP.

Trosky zříceného mrakodrapu v BangkokuVideo: Reuters

Jen velmi pozvolna přicházejí informace o rozsahu škod a počtech obětí. Problém je především v Barmě, země je zmítána občanskou válkou. Vyhlásila nouzový stav, podobná informace přišla i z thajské metropole Bangkoku, ale tuto zprávu vyvrátil místopředseda tamější vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná.

Země se začala třást kolem 13:30 tamějšího času, v budovách se spustily alarmy a vyděšení lidé prchali po schodištích výškových staveb. V metropoli Thajska se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu, v troskách zůstalo uvězněno podle agentury AFP 43 dělníků. Sedm se jich podařilo zachránit, další jsou stále v sutinách. Podle prvních zpráv bylo zemětřesení tak silné, že se voda vylila z bazénů. Mrakodrap v centru města se houpal sem a tam po dobu nejméně dvou minut, přičemž dveře a okna hlasitě vrzaly, uvedli svědci.

Foto: Ann Wang, Reuters

Zřícená budova v Bangkoku

Kromě hlavního města zaznamenali otřesy také lidé v centrální a severní části Thajska. „Slyšel jsem ten hluk, když jsem spal doma, tak jsem v pyžamu vyběhl z budovy, co nejdál to šlo,“ řekl agentuře AFP obyvatel severothajského města Čchíengmaj.

Češi by podle vyjádření ministerstva zahraničí neměli být otřesy země zasaženi. Systém Drozd eviduje v Thajsku 396 Čechů a v Barmě čtyři. Cestovní kanceláře oznámily, že se svými klienty, kteří se nacházejí v Thajsku, jsou v kontaktu a nemají informace o jejich zranění.

Jaké škody napáchaly otřesy v Barmě, není jasné, země se nachází uprostřed občanské války. První zprávy hovoří o deseti mrtvých a poničení ikonického ocelového mostu přes řeku Irrawaddy.

Ve městě Aungban ve vnitrozemí Barmy se zřítil hotel a v sutinách zůstalo uvězněno mnoho lidí, jak informovaly záchranné týmy na sociálních sítích.

Očitý svědek informoval o situaci v Mandalaji, druhém největším městě Barmy: „Všichni jsme vyběhli z domu, když se všechno začalo třást. Viděl jsem zřícení pětipatrové budovy. Všichni lidé v mém městě jsou na ulicích a nikdo se neodvažuje vrátit do budov.“

Zemětřesení jsou v Barmě poměrně běžná. Podle USGS došlo v letech 1930 až 1956 k šesti silným otřesům o síle nejméně 7,0 v blízkosti takzvaného Sagaingovského zlomu, který se táhne zemí od severu k jihu.

Foto: Aung Shine Oo, ČTK/AP

Poničené pagody v Nepjitu, hlavním městě Barmy

Čínská státní televize uvedla, že otřesy byly cítit také v provincii Jün-nan, která na jihozápadě sousedí s Barmou. Zasaženo bylo mimo jiné města Kunming, Li-ťiang nebo Dali.

Země na Chebsku se dál chvěje, ranní otřes měl sílu přes dva stupně

Karlovarský kraj

Výběr článků

Načítám