Článek
Armáda po převratu zatkla Su Ťij i další přední činitele její Národní ligy pro demokracii (NLD), což zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách. Po puči vypukly v Barmě rozsáhlé nepokoje, při snahách bezpečnostních složek o jejich potlačení podle nevládních organizací zemřelo přes 900 lidí.
Su Ťij čelí již z dřívějška obviněním například z nelegálního dovozu vysílaček, šíření informací, jež vedly ke společenským nepokojům, či z porušování restrikcí spojených s šířením covidu-19. Většinou těchto obvinění se zabývá soud v metropoli Neipyijto, novou obžalobu však řeší soud v druhém největším městě Mandalay.
„Jsou to obvinění z korupce. Nevíme, proč ji žalují. Nebo z jakých důvodů. Zjistíme to," řekla agentuře Reuters právnička sesazené vůdkyně.
Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij se poprvé od puče objevila osobně u soudu
Mluvčí armády Zo Min Tchun prohlásil, že vůdkyně porušila ústavu tím, že zastávala úřad "státní poradkyně", který de facto odpovídal funkci premiérky a ministryně zahraničí.
Podle barmské ústavy z roku 2008 se Su Ťij nemohla stát prezidentkou, základní zákon totiž tento post zakazoval lidem, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství. Experti tvrdí, že toto opatření bylo namířené právě proti Su Ťij. Její oba synové jsou totiž britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.
Držitelka Nobelovy ceny míru nicméně po vítězných volbách z roku 2015 prohlásila, že bude řídit zemi bez ohledu na to, koho parlament oficiálně zvolí hlavou státu. Podle Reuters však není jasné, zda se nová obvinění týkají této záležitosti.