Článek
Deset zabitých patřilo ke dvousetčlenné skupině, jež podle armády napadla vojáky mačetami a holemi. Podle interního vyšetřování bylo těchto deset Rohingů zadrženo a popraveno bez soudního procesu. „Někteří vesničani ze vsi Inn Dinn a bezpečnostní síly se přiznali, že zabili deset bengálských teroristů. Rozhodli se zabít je na hřbitově,“ citovala z prohlášení stanice Svobodná Asie.
„Armáda obviní ty, kteří jsou odpovědní za zabíjení a porušili pravidla nasazení,“ stojí dále v prohlášení vrchního velitele. Ten dal však zároveň najevo, že šlo jen o nepřiměřenou reakci na situaci: „K incidentu došlo, protože etnické buddhistické vesničany ohrožovali a provokovali teroristé.“
Na konci září zaútočilo několik set Rohingů na policejní stanice a kontrolní stanoviště, což vyvolalo rozsáhlou čistku ze strany armády, během níž uteklo za hranice do sousedního Bangladéše 640 000 Rohingů. Barma uvedla, že si násilí a střety vyžádaly 400 obětí, podle Lékařů bez hranic jich bylo nejméně 6700. [celá zpráva]
OSN uvedla, že vyhánění a vraždění Rohingů má v sobě „aspekty genocidy“. Odsoudily ji i Spojené státy. [celá zpráva]
Barma označuje Rohingy za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli v době britské nadvlády. Upírá jim občanství.