Článek
Rangúnem nyní projíždějí vozy a zákazy vycházení a shromažďování vyhlašují. V centru města se pohybují těžkooděnci.
Lidé během dne vyšli do ulic i přesto, že státní televize je od toho odrazovala. Varovala také mnichy, kteří s protesty začali, aby se stáhli mimo politiku.
Ti nejodvážnější se ale nenechali varováním zastrašit a zúčastnili se pochodu ke svatyni Shwedagon, která se stala symbolem největších protestů v zemi za bezmála 20 let.
Protesty v zemi začali asi před měsícem, kdy razantně zdražily pohonné hmoty.
ČR zemi varovala před použitím síly
Situaci v Barmě bedlivě sleduje mezinárodní společenství, jehož představitelé vyzývají vojenskou vládu, aby na mírové protesty svých obyvatel reagovala zdrženlivě. K umírněnému přístupu vlády k demonstrantům v Barmě vyzval v úvodu všeobecné rozpravy 62. zasedání Valného shromáždění OSN její generální tajemník Pan Ki-mun.
I česká vláda dnes ve svém prohlášení varovala barmskou vládu před použitím síly proti pokojným demonstracím. Vyzvala ji, aby okamžitě propustila zadržené demokratické aktivisty i všechny politické vězně, včetně známé političky Do Aun Schan Su Ťij.
Americký prezident George Bush následně při rozpravě VS OSN prohlásil, že USA uvalí proti Barmě nové sankce. "Spojené státy jsou rozhořčeny současnou situací v Barmě," prohlásil Bush. Podle něj USA kromě ekonomických sankcí rozšíří také zákaz udělování víz pro představitele barmského vojenského režimu i pro jejich příbuzné.
Podle Pan Ki-muna vyšle OSN v nejbližší době do Barmy svého emisara, aby tamější napjatou politickou situaci posoudil.
Mniši a jejich stoupenci z řad veřejnosti i kulturních osobností žádají národní usmíření, především propuštění členů opozice z vězení, včetně disidentky Do Aun Schan Su Ťij. Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij je držena v domácím vězení ve svém rangúnském domě.