Článek
"Myanmar akceptuje mezinárodní pomoc,“ uvedl singapurský ministr. Podle televize CNN vyslovil Myanmar, jak nazývají Barmu její současní vládci, souhlas s vysláním 174 humanitárních pracovníků z asijských zemí. O dalším rozšíření pomoci se bude jednat 24. května v Bangkoku. O den později začne dárcovská konference.
Záchranné operace lékařských týmů mají koordinovat země jihovýchodní Asie. Vstup pracovníků pocházejících ze zemí mimo ASEAN bude posuzován případ od případu, vysvětlil Yeo přání barmských vládců.
"Vytvoříme mechanismus, aby do Barmy mohla proudit pomoc z celého světa. Musíme mít na zřeteli specifické potřeby - nebude tam nekontrolovaný přístup," řekl ministr.
Představitel OSN viděl postiženou oblast z vrtulníku
Junta nechce, aby do země mohli západní humanitární pracovníci. Zasedání států ASEAN navštívil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který apeloval na barmskou juntu. Ta umožnila tajemníkovi OSN pro humanitární záležitosti Johnu Holmesovi shlédnout deltu řeky Iravadi z vrtulníku.
V zemi působí několik zahraničních humanitárních organizací, jako je Mezinárodní výbor Červeného kříže a Lékaři bez hranic. Jejich pracovníkům však junta všemožně ztěžuje práci a nechce je pouštět do delty řeky Iravadi, kde napáchal Nargis nejvíce škod.
Cyklón podle barmských údajů zabil v zemi 78 000 lidí. Humanitární organizace upozorňují, že 30 000 dětí do pěti let hrozí kvůli podvýživě smrt hladem.