Článek
Jihokorejští aktivisté odhadují, že v nevěstincích japonské armády bylo nuceno působit na 200 tisíc žen. Má se za to, že pocházely hlavně z Koreje, ale také z Číny, Indonésie, Filipín a z Tchaj-wanu. Až dosud sexuální otroctví těchto žen dokazovaly pouze fotografie a svědectví přeživších.
Podle jihokorejských badatelů byl záznam natočen v provincii Jün-nan na jihu Číny u hranic s Barmou, Laosem a Vietnamem. Sedm korejských žen bylo v roce 1944 osvobozeno a promlouvající voják je podle týmu výzkumníků kapitán čínsko-amerických sdružených sil.
Neustálé jablko sváru
Téma těchto žen po dlouhou dobu komplikovalo vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou, která od Tokia očekávala omluvu a finanční odškodnění obětí. V roce 2015 se Japonsko oficiálně omluvilo a poškozeným ženám vyčlenilo miliardu jenů (200 miliónů korun).
Záležitost však vztahy těchto dvou asijských států komplikuje i nadále. Minulý rok vztyčili aktivisté sochu symbolizující sexuální otrokyni před japonským konzulátem ve městě Pusan. Japonsko v reakci na to dočasně odvolalo svého vyslance. Podobná socha byla umístěna i před japonský zastupitelský úřad v Soulu. Tokio žádá, aby obě byly odstraněny.