Článek
Ministryně Wongová uvedla, že šetření vedené australskou vládou ukázalo, že UNRWA není „teroristickou organizací“. Austrálie se tak rozhodla uvolnit šest milionů australských dolarů (zhruba 90 milionů korun), jejichž výplatu v lednu země zmrazila. „Víme, že UNRWA má ústřední a zásadní roli pro poskytování pomoci,“ uvedla Wongová. Úřad OSN působí mimo jiné v Pásmu Gazy, kde se podílí na poskytování humanitární pomoci obyvatelům.
Po zveřejnění informací, že podle izraelských poznatků se 12 zaměstnanců UNRWA podílelo na teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás na izraelské území, pozastavilo financování úřadu 16 zemí. UNRWA na tvrzení reagoval propuštěním zaměstnanců. OSN zahájilo nezávislé šetření.
UNRWA zaměstnává stovky členů Hamásu či Islámského džihádu, tvrdí Izrael
Izrael už agenturu v Gaze nechce
Šéf UNRWA Philippe Lazzarini na začátku března řekl deníku El País, že UNRWA má prostředky pro fungování do konce dubna. Některé země své rozhodnutí pozastavit financování úřadu přehodnotily. Vedle Austrálie tak učinily Švédsko či Kanada. Část přislíbených fondů uvolní i Evropská unie. Pozastavené je stále financování ze strany USA či Německa. Tyto země patřily k největším dárcům financí na provoz tohoto úřadu OSN.
Proti UNRWA se ostře vymezuje Izrael, který by chtěl ukončit působení úřadu OSN v Pásmu Gazy. Na začátku března Izrael zveřejnil poznatek svých tajných služeb, že zhruba 450 zaměstnanců UNRWA má členství v palestinském hnutí Hamás, které USA či EU považují za teroristickou organizace.