Článek
Federální vláda dala na doporučení australské Správy terapeutického zboží (TGA). Podle té neexistuje žádný důkaz, že by e-cigarety byly bezpečnější cestou, jak skončit s kouřením klasických cigaret, a podle jejího zjištění se našel jen malý vzorek kuřáků, kterým elektronická cigereta pomohla skončit s kouřením úplně.
První oběť e-cigaret v Evropě. Osmnáctiletému Belgičanovi selhaly plíce
Austrálie už dříve zakázala prodej nikotinových náplní do e-cigaret po celé zemi. V jižní části Austrálie je dokonce zakázáno i jejich držení. Ministr zdravotnictví Greg Hunt navíc dodal, že země dá nejméně milion dolarů (zhruba 21,5 milionu korun) na kampaň proti kouření.
Vaping je způsob innhalace látky, obsažené v náplni elektronické cigarety. Ta se odpařuje, vaporizuje. Nejčastěji je tato látka obsažena v tzv. e-liquidu, tedy tekuté náplni e-cigarety, která se zahřívá a odpařuje. Na rozdíl od klasické cigarety neobsahuje řadu škodlivin, které vznikají při spalování tabáku. |
Na základě dotazníku australská vláda zjistila, že v současnosti elektronické cigarety kouří přibližně 1,5 milionu Australanů a přibližně 2,4 miliony lidí vaping alespoň jednou vyzkoušely.
Zarážející je, že vapují lidé, kteří by jinak ani nekouřili.
O škodlivosti elektronických cigaret se dosud vedou diskuse. Vaping je považován za zdravější metodu kouření než klasické cigarety, protože spalováním tabáku neprodukují dehet ani oxid uhelnatý. Lékaři po celém světě se však obávají dlouhodobých účinků chemických látek obsažených v e-cigaretách.
Mládež: místo konopí a alkoholu e-cigarety a energy drinky
Uznávaný kardiolog Michael Blaha ze zdravotního střediska Johnse Hopkinse například vaping nepovažuje za příliš zdravější variantu kouření. „Nejvíce zarážející je fakt, že vapují lidé, kteří by jinak ani nekouřili. Především mladí,“ uvedl.
V Evropě loni elektronické cigarety připravily o život prvního člověka. Na následky jejich používání zemřel 18letý Belgičan Raphaël Pauwaert, který jako náplň používal legální konopný olej, který není omamnou látkou.