Článek
„Je podezřelý, že v době, kdy byl nasazen v Afghánistánu v australských obranných silách, zavraždil jistého Afghánce,“ uvedla policie Nového Jižního Walesu. BBC k tomu poznamenala, že maximálním trestem za válečný zločin vraždy je doživotí.
Proti Schulzovi má svědčit videonahrávka z kamery na přilbě, kterou zveřejnil program Four Corners australské televize ABC. Na ní je vidět příslušník australské armády označovaný jako Voják C (zřejmě jde o Schulze), jak střelil na Afghánce, který ležel s rukama nad hlavou na obilném poli v provincii Uruzgán.
Schulz, který sloužil v roce 2012 v třetí rotě SAS, je prvním bývalým příslušníkem Australských obranných sil, který je obviněný z válečného zločinu vraždy.
Možné válečné zločiny australských vojáků v Afghánistánu čtyři roky vyšetřoval generální inspektor Australských obranných sil generálmajor Paul Brereton. Podařilo se zajistit věrohodné důkazy, že 39 Afghánců bylo nezákonné zabito příslušníky australských speciálních sil. Kvůli zabíjení zajatců, zemědělců a civilistů z let 2009 až 2013 mělo být vyšetřováno policií 19 stávajících nebo bývalých členů SAS.
Armáda už dříve uvedla, že zločiny souvisely s „válečnickou kulturou“, která v řadách SAS panovala a nebyla nijak omezovaná.
Vláda kvůli zjištěním z Breretonovy zprávy zveřejněné v roce 2020 zřídila kancelář zvláštního vyšetřovatele (OSI). Šéf OSI uvedl v únoru před parlamentem, že se kvůli možnému nezákonnému jednání příslušníků australských speciálních sil ve válce v Afghánistánu vyšetřovalo 40 až 50 možných porušení zákona.