Článek
Pákistánská vláda nařídila zpřísnit kontroly na 1452 strategických místech, mimo jiné v jaderných zařízeních, na letištích a v přístavech. Varovala také další možné cíle - významné osobnosti, úředníky i diplomaty. Zejména je chráněno čínské velvyslanectví, lidé pracující pro čínské společnosti a zastoupení čínských firem.
V ulicích Islámábádu už před zveřejněním informací listu Daily Times hlídkovaly stovky policistů. Většina velkých hotelů a muzeí pákistánského hlavního města má nainstalované bezpečnostní rámy a pravidelné jsou i kontroly aut u vjezdů do hotelových komplexů. Bezpečnostní opatření byla posílena i v Rávalpindí.
"Kolem (českého) premiéra bezpečnostní opatření zvýšena nebyla," řekl ČTK Topolánkův mluvčí Martin Schmarcz. Návštěva šéfa českého kabinetu podle něj pokračuje podle plánu.
Češi museli odevzdat mobily
Bezpečnostní opatření zažila i česká vládní delegace. Na středeční recepci, kterou pro českého ministerského předsedu uspořádal jeho pákistánský protějšek Šaukat Azíz, členové české delegace, mezi nimiž je i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman či ministr kultury Václav Jehlička, museli odložit mobilní telefony.
Důvodem je patrně skutečnost, že v minulosti teroristé použili k odpálení bomb právě mobily. Mluvčí českého premiéra nicméně podotkl, že toto opatření je v Pákistánu běžné.
Mobilní telefony budí u pákistánských uniforem obecně odpor. Například novináři - jak pákistánští, tak i čeští - byli při návštěvě premiérského sídla vyzváni, aby mobily nechali ještě před vchodem do budovy.
Trojice mužů podle údajů rozvědky pochází provincie Vazirstán při hranicích s Afghánistánem, kterou ovládají kmenoví vůdci.