Článek
Do hotelu Pearl Continental v úterý večer vtrhli tři ozbrojení útočníci v nákladním autě. Ještě před hlavní branou začali střílet na ochranku, kterou zlikvidovali.
"Hotelovou branou vjeli dovnitř a odpálili nálož v budově," uvedl policista Liakvát Alí. Nálož vážila asi pět set kilogramů. Mohutná exploze byla vidět do vzdálenosti pěti kilometrů.
Zabila osmnáct lidí a zranila kolem sedmi desítek osob.
Záchranáři nevylučují, že počet obětí ještě vzroste; obávají se, že v troskách několika poschodí, která se výbuchem zřítila, jsou uvězněna ještě další těla.
Mezi oběťmi na životech je policista a také dva pracovníci OSN - Srb z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Filipínka, která pracovala pro Dětský fond OSN (UNICEF). V době atentátu přebývalo v hotelu asi dvanáct pracovníků OSN, zraněni byli i Brit a Němec.
Hotel byl oblíben mezi cizinci
Pětihvězdičkový hotel v centru města byl explozí částečně zničen a vypukl v něm požár. Budova byla přísně střežena stejně jako další zařízení tohoto typu po celé zemi.
Hotel byl oblíbený nejen mezi cizinci, ale také pákistánskou elitou. Právě to z něj ale na druhou stranu dělá lákavý cíl pro atentátníky. Byl také symbolem snah otevřít Péšávar, jež je centrem severozápadní hraniční provincie světu.
K zodpovědnosti za úterní atentát se zatím nikdo nepřihlásil, ovšem úterní útok je dalším v řadě podobných akcí, které v pákistánských městech podniká Tálibán jako odvetu za armádní ofenzivu v údolí Svát a přilehlých oblastech. Péšávar leží poměrně blízko území, na nichž armáda svádí boje s Táliby. Tálibán hrozil, že neskončí-li ofenzíva, zahájí odvetné útoky v pákistánských městech. [celá zpráva]
Prvním byl atentát v Láhauru, kde zahynulo 28 osob. [celá zpráva]
Loni v září pumový útok na hotel Marriott v hlavním městě Islámábádu připravil o život přes 50 lidí včetně českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka, desítky dalších utrpěly zranění.[celá zpráva]