Článek
Antény, které astronauti na vnějšku stanice namontovali, v budoucnu připojí k datovému systému komplexu přístroj ECOSTRESS. Ten k ISS ještě letos dopraví nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX. Zmíněný přístroj je určen k dálkovému teplotnímu průzkumu pozemských ekosystémů, aby vědci lépe porozuměli tomu, kolik vody rostliny potřebují.
Pro Arnolda byl čtvrteční výstup do volného prostoru v pořadí třetí, pro Feustela sedmý. První tři uskutečnil v roce 2009 při opravě Hubbleova kosmického teleskopu, další tři pak v roce 2011, kdy se podílel na výstavbě ISS.
Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny, při každé ze svých tří misí s sebou na oběžnou dráhu kolem Země vzal předměty spojené s Českou republikou. A tradici dodržel i tentokrát.
Na oběžnou dráhu s sebou vzal kopii titulní stránky z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně, a také kopii obrázku Měsíční krajina. Ten nakreslil Petr Ginz, který Vedem založil a v terezínském ghettu dva roky žil, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském koncentračním táboře.
Krteček ve stavu beztíže
To ale není všechno. Spolu s astronautem Feustelem je ve vesmíru opět postavička Krtečka, kterého měl Feustel zavěšeného nad hlavou a byl dobře patrný při středečním startu. Plyšoví maskoti posádce slouží i jako indikátory stavu beztíže. Na záběru z kabiny je jasně vidět, jak se Krteček po dosažení beztížného stavu volně vznáší prostorem. Jeho pohyb v kabině lodi omezovala jen šňůrka, na které byl zavěšen.
Dopravní loď Sojuz automaticky se připojila k ruskému výzkumnému modulu Poisk minulý pátek večer. Nové členy posádky v ISS očekávali ruský kosmonaut Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a Japonec Norišige Kanai.