Článek
„V roce 2012 se prezident Putin stal první hlavou státu, která promluvila na obranu Julianových zájmů jako vydavatele a občana,“ řekl Shipton agentuře RIA Novosti. „Proto vyjadřuji svou náklonnost vašemu prezidentovi. A má můj dík,“ dodal muž, který má stejně jako jeho syn australské občanství.
Vyjádřil rovněž podporu slovenskému a maďarskému premiérovi Robertu Ficovi a Viktoru Orbánovi a varoval před „barevnými revolucemi“ v zemích bývalého Sovětského svazu, napsal server The Sydney Morning Herald.
Shipton rovněž v této souvislosti obvinil nevládní organizace a média, že jsou pod vlivem zájmů Spojených států.
„Jasně vidíme, co lze udělat se státem, když budeme kontrolovat informace, které lidé získají prostřednictvím řady barevných revolucí, které se odehrály hned vedle Ruska na Ukrajině a které se téměř staly v Bělorusku, v Kazachstánu, v Gruzii a tak dále,“ nechal se slyšet Shipton.
Shipton rovněž řekl, že je rád, že může letos konečně obejmout svého syna, poté co byl Julian Assange po pěti letech propuštěn z britského vězení, když v červnu 2024 uzavřel dohodu o vině a trestu. V té se přiznal ke spiknutí s cílem získat a zveřejnit utajované informace o americké národní obraně včetně informací o prohřešcích amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.
Julian Assange's father John Shipton speaks alongside a Russian Z war supporter in Sydney today. Looks to be Artem Kozmin who spent time training with extreme right wing Russian paramilitary groups pic.twitter.com/8mnDZcGGPj
— Drew Pavlou 🇦🇺🇺🇸🇺🇦🇹🇼 (@DrewPavlou) May 20, 2023
Assangeův otec, který se označuje za protiválečného aktivistu, už dříve vzbudil pozornost, když se v Sydney po invazi na Ukrajinu zúčastnil proruského shromáždění. Tehdy tvrdil, že tam byl jen proto, aby mluvil o svém synovi. V roce 2013 také čelil kritice, když vedl delegaci WikiLeaks do Sýrie, kde se setkal s diktátorem Bašárem al-Asadem a řadou dalších vysokých představitelů režimu.
V rozhovoru pro ruskou stanici RT také Shipton řekl, že během své návštěvy chce Rusům nabídnout „ruku přátelství“. „Jedině díky míru mezi Západem a Ruskem… může svět žít v harmonii bez neustálého strachu ze zničení atomovými zbraněmi,“ vzkázal.