Článek
Větší počet lidí utrpěl zranění a podle argentinských médií se střed hlavního města podobal bojišti. Několik aut hořelo, strážci zákona zadrželi asi 20 lidí.
Senátoři schvalují zvlášť jednotlivé části nových předpisů. Pokud je schválí v pozměněné formě, bude o nich rozhodovat dolní komora parlamentu. Teprve pak by Milei mohl dokončit legislativní proces. Zákon, který měl původně 600 článků, přenáší rozsáhlé legislativní pravomoci na prezidenta v energetice, důchodovém systému, bezpečnosti a dalších oblastech.
Podle Mileiových odpůrců, mezi kterými jsou levicové strany, odbory a sociální organizace, jeho reformy poškodí miliony Argentinců.
Chystá se privatizace různých státních podniků, daňové úlevy pro velké investory nebo změny v pravidlech týkajících se trhu práce a daní. Vláda musela svoje plány už výrazně omezit, aby v dolní komoře parlamentu dosáhla na většinu, poznamenala DPA.
Argentina zažívá hlubokou ekonomickou krizi. Inflace, jejíž míra dosahuje skoro 290 procent, patří mezi nejvyšší na světě. Druhá největší ekonomika Latinské Ameriky trpí kvůli přebujelému státnímu aparátu, nízké produktivitě průmyslu a rozsáhlé stínové ekonomice.
Milei se prostřednictvím radikálního úsporného programu snaží kdysi bohatou zemi přivést zpátky na cestu růstu. Jeho vláda zrušila tisíce pracovních míst, omezila různé subvence a sociální programy. Skoro 56 procent lidí v Argentině žije pod hranicí chudoby, asi 18 procent žije v extrémní chudobě.