Článek
Grandiózní zavlažovací projekty, s nimiž se začalo v éře Sovětského svazu, vedly nejprve k rozdělení jezera v 80. letech na menší severní jezero na území Kazachstánu a větší jižní Aralské jezero rozdělené mezi Kazachstán a Uzbekistán.
Nedostatek vody postupně vedl k dalšímu drobení někdejšího moře. V roce 2000 se velké jižní Aralské jezero rozdělilo na východní a západní část. V posledních třech letech podle všeho ztratila východní část 80 procent vody a fakticky při pohledu z vesmíru zmizela. Množství vody se sezoně mění, ale strašlivý trend je jednoznačný.
Předpokládá se, že jižní část východního Aralského jezera se již nikdy nepodaří zachránit a do roku 2020 zůstane trvale vyschlé. Severní část á ještě naději. Kazachstánská vláda se s pomocí Světové banky nyní snaží zastavit další vysychání.
Nicméně vyschlá pustina pokrytá vrstvou soli vyvolává nemalé ekologické problémy nejen v oblastech, které k ní přiléhají. Písečné bouře se značným obsahem soli působí škody i stovky kilometrů daleko.