Článek
„Jsme přesvědčeni o jejich touze pokračovat v těchto útocích,” řekl McKenzie, který stojí v čele amerického Centrálního velitelství, pod něž spadá i Afghánistán.
Vedle sebevražedných atentátníků s výbušninami na těle mohou nastat útoky pomocí aut naložených výbušninami nebo raketami minometných granátů vypalovaných na letiště.
McKenzie dodal, že tyto hrozby jsou aktuální a k „útoku by mohlo dojít kdykoli“.
Biden čelí kvůli atentátu v Kábulu tvrdé kritice, republikáni požadují jeho demisi
Generál také popsal bezpečnostní opatření, která zahrnují lepší zajištění hranice letiště i nasazení protiraketových systémů, které se dají uplatnit i proti odpalovaným minometným granátům.
K zajištění bezpečnosti má sloužit taktéž sdílení některých informací s veliteli Tálibánu, kteří jsou na kontrolních stanovištích na cestách k letišti.
Při útoku také zahynulo na třicet příslušníků Tálibánu. Chorastánský Islámský stát považuje táliby za apostaty, takže na ně může útočit. Důvodem je, že neprosazují tak důsledně právo šaría, protože vyměnili džihád za možnost vládnout v zemi.
Odsoudil nejen vyhlášení emirátu, ale také jednání tálibů s Američany, které vedlo k uzavření mírové dohody o stažení zahraničních vojáků.
Tálibán bude především bojovat s nově vzniklými odnožemi IS na území Afghánistánu, protože je považuje za ohrožení své moci.
Ani včasné informace o hrozbě útoku však nemusí stačit k tomu, aby se mu zabránilo, protože u letiště je dav lidí, ve kterém se sebevražední atentátníci s náloží na těle snadno ztratí.
Generál také potvrdil, že za útoky stál skutečně Islámský stát, který se k nim přihlásil. Zmínil, že USA půjdou po pachatelích. To řekl i americký prezident Joe Biden.
Zatím ještě není jasné, kolik oběti si útok vyžádal. Afghánské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že obětí je přes 90, není ale jasné, zda je do nich započítáno 13 mrtvých amerických vojáků. Zraněných je přes 150.