Článek
Místní lidé v provincii Nangarhár v průběhu týdne hovořili o nejméně dvacítce obětí. Američané měli zaútočit na svatební hostinu. Pentagon to popíral. Oznámil, že terčem útoku byli povstalci, kteří v minulosti atakovali základnu spojeneckých sil.
Incident vyšetřoval devítičlenný tým zřízení prezidentem Hamídem Karáím, jenž v minulosti opakovaně kritizoval zejména Spojené státy za to, že nerozlišují mezi rebely a civilními obyvateli.
V souvislosti s rostoucím násilím v zemi zemřelo podle NATO v Afghánistánu za prvních šest měsíců letošního roku přes 900 civilistů. Podle OSN narostl oproti loňsku počet civilních obětí o dvě třetiny. Červený kříž zase ve čtvrtek uvedl, že jen za poslední týden zemřelo nejméně 250 civilistů.
Britský vrtulník střílel i na vlastní vojáky
Na omyl při navádění však doplatili ve středu ráno 9. července i britští vojáci nasazení v provincii Hílmand. Devět britských výsadkářů bylo zraněno, když je zasáhla palba britského bitevního vrtulníku AH-64 Apache. Tři výsadkáři byli zraněni palbou třicetimilimetrového kanónu vážně, jeden z nich musel být přepraven na léčení do Velké Británie. Zranění šesti zbylých byla lehčí, armáda uvedla, že vojáci s ním mohou chodit.
Incident vyšetřuje armáda. Podle sdělení ministerstva obrany narazila hlídka poblíž základny Gibraltar na nepřátelské síly a požádala o vzdušnou podporu. Posádka vrtulníku Apache úspěšně zasáhla jedno nepřátelské stanoviště, pak vypálila i na druhé, o němž se domnívala, že se tam zdržují nepřátelské síly.
“Omyl se stal vinou rychle se měnící situace," zdůraznilo ministerstvo. "Vzhledem k zmatku ve válce a k toku, že boje probíhají nablízko, se takovéto tragédie stávají," uvedl jeden z parašutistů. "Naštěstí nikdo nebyl zabit,“ dodal.