Článek
Kevinu Lunsmannovi se podařilo v pátek oklamat čtveřici ozbrojenců, kteří ho střežili na ostrově Basilan, a dal se na útěk. Držel se toku řeky a nakonec následujícího dne narazil na skupinu vesničanů.
Vyčerpaný a hladový chlapec před nimi nejprve ze strachu prchal. Pak se jim podařilo ho přesvědčit, že mu chtějí pomoci. Podle policie byl chlapec v pořádku, ovšem vyčerpaný a na pažích a nohou měl pohmožděniny.
Úřady chlapce letecky přepravily do metropole Manily, kde jej převzalo americké velvyslanectví. V nejbližší době bude předán rodině, se svou matkou už telefonoval.
Unesli je na dovolené
Američanka filipínského původu Gerfa Yeattsová Lunsmannová trávila v červenci dovolenou na ostrově Tictabon se svým synem Kevinem a dalšími členy rodiny.
Ženu s jejím synem a jeho bratrancem odtamtud unesla zřejmě islamistická Skupina Abu Sayyafa, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida a figuruje na americkém seznamu teroristických organizací. Člunem je odvezli na blízký ostrov Basilan, kde mají svou baštu.
Únosci se posléze spojili s americkou rodinou 41leté veterinářky, která žije ve Virginii, a požadovali výkupné. Podle AP rozhodně ale za propuštění ženy nic nezaplatily americká ani filipínská vláda. Ozbrojenci nakonec ženu na začátku října propustili. Oba chlapci však zůstali v zajetí.
V listopadu se 19letému Romnicku Jakariovi podařilo utéci.
Únosy kvůli výkupnému
Na jihu Filipín působí řada organizovaných skupin, které unášejí oběti kvůli výkupnému. Touto praktikou je ale proslulá především Skupina Abu Sayyafa, která takto financuje svou činnost. Vznikla počátkem 90. let a je jí přičítána odpovědnost za řadu pumových atentátů a vražd.
Pravděpodobně stojí i za útokem na trajekt nedaleko filipínské metropole Manily v roce 2004, při němž zahynula více než stovka lidí.
Nejvyšší vůdci Skupiny Abu Sayyafa byli ale na přelomu let 2006 a 2007 zabiti při střetech s armádou a organizace od té doby není již tak aktivní.