Hlavní obsah

Americké úřady zaspaly. Informacím o chystaném atentátu v Bostonu nevěnovaly pozornost

Washington

Americké úřady včetně tajných služeb zaspaly. Ačkoliv měly informace o možném atentátu při bostonském maratónu, vázla mezi úředníky komunikace a teroristickému útoku bratří Carnajevových nakonec nezabránily.

Foto: Adrees Latif, Reuters

Vyšetřovatelé na místě výbuchu v cíli bostonského maratónu. Záběr z 16. dubna 2013.

Článek

Vyplývá to ze zprávy inspektorů dohlížejících nad činností amerických zpravodajských služeb. Rozvědky bez náležité pozornosti přešly informace, které měly upozornit na jednoho ze strůjců atentátu Tamerlana Carnajeva. Šestadvacetiletý Tamerlan při přestřelce s americkou policií po atentátu zahynul, zatímco jeho mladší bratr Džochar byl zatčen a nyní mu hrozí trest smrti. Bratři pocházejí z Čečenska na kavkazském jihu Ruska.

Foto: Reuters

Fotografie Tamerlana a Džochara Carnajevových jak je zveřejnila FBI

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Šumy v komunikaci nastaly jak mezi jednotlivými americkými rozvědkami, tak mezi Spojenými státy a Ruskem. Ruská tajná služba v roce 2011 varovala americké služby, že Tamerlan Carnajev by mohl představovat nebezpečí, ale nedostatek dalších informací vedl k tomu, že americké úřady riziku nevěnovaly dostatečnou pozornost, tvrdí zpráva zveřejněná ve čtvrtek.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

V Bostonu zabíjely nálože v odpadkových košíchVideo: Reuters

Dokument uvádí, že americké úřady později případ uzavřely, protože Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nenašel pojítko mezi Carnajevem a terorismem. Po obdržení informace z Ruska, že Tamerlan Carnajev je přívržencem radikálního islámu, FBI zaslala dva dopisy ruským zpravodajcům s žádostí o další informace. Podle zprávy však nebyly nalezeny žádné dokumenty nebo jiné údaje o tom, že by ruská zpravodajská služba před atentátem na kterýkoli z dopisů odpověděla.

Agent se na to vykašlal

Zpráva inspektorů rovněž shledala, že agent FBI pověřený vyhodnocením hrozby, kterou představuje Carnajev, nekontaktoval místní úřady v Bostonu, nenavštívil místní mešitu, ani nehovořil s ženou nebo přáteli podezřelého.

Při útoku v cíli bostonského maratónu 15. dubna 2013 vybuchly dvě nálože v tlakových hrncích, které zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Bomby podle žaloby vyrobili útočníci pomocí textů Al-Káidy na internetu. Čtvrtou obětí je policista, jehož údajně bratři zastřelili na útěku.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry ze zásahu proti podezřelému atentátníkoviVideo: Reuters

Čtvrteční zprávu, která byla prezentována Kongresu, vypracovali inspektoři Ústřední zpravodajské služby (CIA) a ministerstva spravedlnosti. Zpráva FBI doporučuje, aby se vypracovala procedura pro sdílení informací o potenciálních hrozbách s místními a regionálními policejními a bezpečnostními složkami.

Podobné doporučení vzešlo na základě zkušeností z bostonského atentátu už z březnové zprávy bezpečnostního výboru Sněmovny reprezentantů. Podle ní "větší sdílení informací mohlo změnit běh událostí".

Výběr článků

Načítám