Článek
Americký prezident Donald Trump v neděli Íránu pohrozil bombardováním a dalšími cly, pokud se Teherán s Washingtonem nedohodne ohledně svého jaderného programu. Spojené státy následně do oblasti vyslaly další válečné letouny, připomíná agentura Reuters.
„Použití vojenské síly nepřátel Íránu v souvislosti s dohodou je nelegální a nepřijatelné. Venkovní hrozby bombardováním íránské jaderné infrastruktury nevyhnutelně povedou k nezvratné globální katastrofě. Tyto hrozby jsou jednoduše nepřijatelné,“ vyjádřila ruský nesouhlas se slovy amerického prezidenta Zacharovová.
Západní síly Írán obviňují, že se potají snaží obohacováním uranu vyvinout jaderné zbraně. Írán podle nich obohacuje uran více, než může ospravedlnit jakýkoliv civilní program atomové energie. Teherán ovšem trvá na tom, že je jeho program skutečně striktně civilní. Moskva je podle Zacharovové odhodlaná najít takové řešení situace, které bude respektovat právo Íránu na mírovou jadernou energii.
Americké hrozby vůči Teheránu zkritizoval i náměstek ruského ministra zahraničí Rjabkov. Podle toho by útok na Írán mohl na Blízkém východě vyvolat otevřený konflikt. „Jejich následky, obzvlášť pokud by tyto útoky byly směřovány na jadernou infrastrukturu, by mohly být pro celou oblast katastrofické,“ řekl Rjabkov.
Moskva a Teherán v lednu uzavřely „obsáhlou dohodu o strategickém partnerství“. Ta ovšem nezahrnuje článek o vzájemné obraně. Stanovuje pouze, že pokud bude jedna z těchto zemí napadena, ta druhá se nepřidá na stranu agresora.