Článek
Ambasáda také upozornila na možnost, že mezi jednou hodinou v noci a devátou hodinou ranní nebudou v provozu telekomunikační sítě.
Obrněné vozy se podle svědků objevily v ulicích v neděli k večeru místního času. V neděli přitom proti armádnímu puči opět protestovaly stovky tisíc lidí, a to již devátý den v řadě.
Barmská policie přitvrdila, střílela do demonstrantů gumovými projektily
V některých částech země přestaly jezdit vlaky, když drážní zaměstnanci odmítli přijít do práce. Armáda v noci hromadně zatýkala poté, co si v sobotu pro zatýkání i provádění domovních prohlídek udělila široké pravomoci.
Před elektrárnou ve městě Myisťina v Kačjinském státě na severu země bezpečnostní složky střílely, aby rozehnaly dav shromážděných lidí, napsala agentura s odkazem na přímý přenos místních médií vysílaný na Facebooku.
První Bidenovy sankce. USA je uvalí proti strůjcům převratu v Barmě
Není však jasné, zda složky použily gumové projektily, nebo ostré náboje. Před elektrárnu dorazily stovky lidí, kteří mají za to, že armáda se chystá přerušit dodávky elektřiny, aby mohla v noci zatýkat. S příchodem večera na místo dorazily zásahové jednotky policie a vojáci, kteří k rozehnání protestujících použily také vodní dělo.
Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.
V Barmě se nedaří armádě dostat moc pod svou kontrolu
Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření.
Zadržen byl i Ťjo Tin Schwei, blízký spolupracovník vůdkyně Su Ťij, a celé vedení bývalé volební komise.
Americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené státy uvalí na organizátory převratu v Barmě a na subjekty, které na ně mají vazby, sankce.