Článek
Z 19 obětí útoku je 12 zaměstnanců nemocnice a sedm pacientů.
„Letecký útok, který jsme provedli ve 2:15, mohl poškodit sousední medicínské zařízení,” uvedl šéf operací USA v Afghánistánu Brian Tribus. Incident se vyšetřuje.
Šéf spojeneckých sil v Afghánistánu se již za incident omluvil afghánskému prezidentovi.
Nemocnice dostala několik zásahů právě po druhé hodině ráno místního času. „Jsme útokem opravdu šokováni. Zabil naše lékaře, pacienty a bude mít následky pro zdravotní péči v Kunduzu,” řekl podle BBC operační ředitel francouzské organizace Bart Janssens. V době útoku bylo na klinice 180 lidí.
MSF tvrdí, že stroje pokračovaly v bombardování ještě půl hodiny poté, co vyšlo najevo, že cílem je klinika. Svoje souřadnice přitom MSF sdělila jak americké, tak afghánské vládě již několikrát, například už v úterý.
Boje kolem města Kunduz na severu trvají šest dní. Islámskému hnutí Tálibán se podařilo v pondělí nečekaně zmocnit města a zaznamenat první velké vítězství za 14 let trvání bojů.
Deeply shocked at bombing of MSF hospital in #Kunduz. Staff and patients killed. MSF urges fighting parties to respect health facilities
— MSF International (@MSF) 3. Říjen 2015
Lékaři bez hranic oznámili, že mezi mrtvými je personál i pacienti. Vyzvali obě strany konfliktu k respektování přístupu ke zdravotní péči.
Armáda sice město ve čtvrtek dobyla zpět, bojovníci však v některých čtvrtích stále afghánským jednotkám vzdorují.
MSF označila incident za letecký útok. Zatím není jasné, zda bombardování organizovaly afghánské síly nebo americká armáda.