Článek
Zadržený Američan se podle britského listu měl účastnit prohlídky pohraniční vesnice Pchanmundžom, která je centrem Společné bezpečnostní oblasti (JSA). Z té měl muž neoprávněně vstoupit na severokorejské území, za což ho Severní Korea zatkla.
„Státní příslušník USA na orientační cestě JSA překročil bez povolení vojenskou demarkační linii do Korejské lidově demokratické republiky (KLDR). Věříme, že je v současné době ve vazbě KLDR, a spolupracujeme s protějšky KPA (armáda KLDR) na vyřešení tohoto problému,“ napsalo na Twitteru Velitelství Spojených národů.
A U.S. National on a JSA orientation tour crossed, without authorization, the Military Demarcation Line into the Democratic People’s Republic of Korea (DPRK). We believe he is currently in DPRK custody and are working with our KPA counterparts to resolve this incident. pic.twitter.com/a6amvnJTuY
— United Nations Command 유엔군사령부/유엔사 (@UN_Command) July 18, 2023
Deník The Guardian citoval jihokorejský deník Dong-a Ilbo, který s odvoláním na jihokorejskou armádu identifikoval dotyčnou osobu jako Travise Kinga, vojáka americké armády v hodnosti vojína druhé třídy.
Totožnost muže však Velitelství Spojených národů neuvedlo. Zatím se k němu nevyjádřili ani představitelé Spojených států amerických.
Zákaz vstupu
Jak poznamenala zpravodajská agentura Reuters, Spojené státy zakazují občanům USA vstup do Severní Koreje, a to kvůli „přetrvávajícímu vážnému riziku zatčení a dlouhodobého zadržování občanů USA“.
Tento zákaz byl zaveden poté, co byl americký vysokoškolský student Otto Warmbier v roce 2015 zadržen severokorejskými úřady za krádež propagandistického plakátu v mezinárodním hotelu Janggakto.
Ve vězení ho Severní Korea držela 17 měsíců, poté byl propuštěn. Do Spojených států se ale vrátil v kómatu a po šesti dnech v americké univerzitní nemocnici v Cincinnati zemřel.
Lékaři už při převzetí konstatovali poškození mozku následkem dušení. Podle rodičů, kteří Warmbiera na letišti převzali, měl mít nepřítomný pohled, oholenou hlavu, vytržené přední zuby a také měl být hluchý a slepý.
Technicky válečný stav
Severní Korea a Jižní Korea zůstávají od války, která probíhala mezi lety 1950 a 1953, technicky ve válečném stavu. Konflikt totiž tehdy skončil pouze příměřím, nikoli podepsáním mírové smlouvy.